| clementine667 a întrebat:

Buna!
Sunt pe tratament cu antibiotic Xifia pentru pneumonie.
Trebuia sa iau pastila la 11:30, insa am uitat si am luat-o la 12:50.
Cum e de procedat acum? Medicul de familie nu-l pot suna deoarece e weekend.
E posibil sa nu-si mai faca efectul pentru ca l-am luat cu aproximativ 1h30min intarziere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca nu-si mai face efectul, chiar si raportat la aceasta usoara intarziere!
Nu ai ce sa faci decat sa continu sa iei la orele optime de acum inainte, adica mentine ora 11:30
Nu iti face griji!

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Cum ti a spus @Simpatic, nu este problema.
Pune telefonul sa sune ca sa ti amintești.
Continua cu 11:30.
Sanatate.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Continua aşa nu pățesti nimic. Baftă!