| aleexkdos90 a întrebat:

Buna TPU! Am o nelămuriri legată de mine. Deci, de la un timp am inceput sa mănânc foarte multe, chiar mult gen și dacă va spun nu mă îngraș gen tot la fel rămân, doar noaptea am puțin burta umflata din cauza mâncării și dimineața plată și apoi tot așa. Pot spune că beau și apă destulă și urinez destul de frecvent. Credeți că am inceput de diabet? Toți din familie, zic că am slăbit. Daca va spun nu știu pe cineva să aibă diabet din familie, credeți că se poate face și așa? Fără moștenire gen. Am 14 ani apropo, ce părere aveți? Nu îmi este frica sau ceva vreau doar sa știu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce greutate si inaltime ai!
Diabetul nu apare ca ti se umfla burta de la mancare sau ca bei apa multa vara, fiind de atfel perfect nromal.
Pune aici ce inaltime si greutate ai si-ti spun eu imediat ce indice de masa ai si adaca esti obez, cu sanse de diabet!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu. Nu este o boală genetică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un metabolism sănătos, ai arderi bune de aia nu te îngrași,te vei îngrașă mai târziu daca continui așa și îți va fi foarte greu să dai.
Nu ai diabet,e normal sa urinezi frecvent daca consumi multa apa,și e benefic că consumi multa apa și te hidratezi, nu are corelație cu diabetul ci cu faptul că consumi multa apa.
Mancatul excesiv poate fi pe fond emoțional, nervos, trebuie să îți găsești o activitate sa renunți la sedentarism, sa faci multa mișcare și să te plimbi.

| IceRope a răspuns:

"Gen mergi la medic gen că el știe gen ce să facă gen. Acum știi, gen".