| AlinDarius69 a întrebat:

Am mai pus o intrebare dar nu m-am lamurit. Nu prea am primit raspunsuri sau asa cred sunt nou si nu prea stiu cum functioneaza. E ok la aproape 17 ani sa ai 1.90 inaltime? Nu stiu ce sa mai fac si m-am decis sa va intreb pe voi. Numai bine

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ești foarte înalt. Nu prea ai ce face. Mai mic nu poți deveni.

| seth2016 a răspuns:

Genetica ta, mediul in care cresti si inaltimea au o legatura.

Conform legilor dezvoltarii influentele de mediu actioneaza in asa numitele perioade sensibile ale programului ereditar. Perioadele astea sensibile sunt diferite de la om la om in functie de genetica fiecaruia

Un studiu facut recent in EU a descoperit variante genetice in stransa legatura cu cresterea si inaltimea in adolescenta. Le zic variante ca sa fie mai simplu si sa evit explicatii inutile.

Adolescentii cu varianta SNP de tip C cresc mai mult in perioada 14 - 18 ani. Cei cu SNP de tip A tind sa creasca mai mult intre 8 si 18 ani. Cei cu SNP de tip G cresc ceva mai putin.

Cam 80% din inaltimea unui om este determinata genetic. Restul e influenta hormonilor, care e posibil sa fie tot determinata genetic si a mediului (aici intra tot mediul extern, de la mancare, calitatea aerului, status socio-economic etc.).

Ce poti sa faci este o radiografie la mana sa vada medicul de familie daca si cat mai cresti, un consult endocrinologic si genetic.

| Michaeel a răspuns:

E ok sa ai orice înălțime, atâta timp cât nu ești gigant și treci de 2 metri jumate. Ar trebui sa fii mândru de înălțimea ta, ești foarte înalt și mulți ar face orice ca să fie ca tine.Vad zilnic întrebări de genul "cum sa par mai înalt" sau "am doar 1.7p și vreau sa ma înalt, măcar pana la 1.78". Este ok, aveam un coleg care avea 1.87 la doar 15 ani.Nu prea ai ce face căci nu exista ceva sa te facă sa nu te mai înalți sau sa îți ia din înălțime, oricum nu ar mai trebui sa crești.

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Am un prieten, care la 15 ani are 1.90.
Alt prieten, 16 ani, aproape 2 m(1.98)
Da, e normal. Probabil ai facut vreun sport de mic sau semeni cu cineva din familie care e inalthappy

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Scuze, am facut o greseala. Prietenul de 1.90 are 14 ani, nu 15laughingDeci da, e normal.