| anonim_4396 a întrebat:

Are sens urmatoarea chestie?
Ma durea maseaua si el doar mi-a pus o plomba acolo fara sa mi scoata nerv este logic asa ceva? Sa ma doara fara plomba dar cu plomba nu? CU NERVUL ACTIV INCA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu crezi fa ce vrei du te sa iti scoata toti dintii asa esti de tîmpit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Omule, daca tu chiar nu pricepi care e treaba cu dintii de ce te mai bagi peste medic?

| relian a răspuns:

Da te doatre fara plomba, pentru ca nervul este mai expus, adica grosimea dintelui pana la nerv este mica, ai carie.
Dupa ce pune plomba, grosimea dintelui se mareste, dintele va fi cum era inainte de carie, asa ca nervul nu va mai simti nimic din exterior.

Nu e logic, cand nu stii ceva.

Acu ca ti s-a pus plomba te mai doare sau nu? Daca nu te mai doare, nu vad care ar fi problema ta laughing eu cred ca cauti probleme singur.

Cu nervul activ, dar cum ai vrea sa fie inactiv laughing Am vazut sui de unia ca au creier cit nuca, al tau sigur e cit o saminta de mac, poate si mai mic.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, e logic. Nu la toate plombele se scoate nervul, un stomatolog bun face totul tocmai pentru a nu scoate nervul.Cum ți-a făcut și el ție.Vezi că a trecut durerea, eu zic să ții de acest stomatolog.

| bogdyZ a răspuns (pentru J0B0MAT):

Unde a trecut durerea fratiorul meu? Eu abia acum am venit de la el, imi tot spune de 3 sedinte ca NU ESTE NERVUL, pe mine durandu-ma maseaua in fiecare zi. Ce ai putea rezolva cu o amarata de plomba? Fara sa imi scoti nervul, e in zadar

| J0B0MAT a răspuns (pentru bogdyZ):

Tu ai spus că nu te mai doare.
Chiar nu înțelegi nimic, eu zic să te faci tu stomatolog dacă știi mai bine ca toți și gata.

| Sophieka a răspuns:

Pai du-te la alt stomatolog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnealui este medic.
Doar un alt medic il poate contesta.
Schimba medicul daca esti nemultumit.sau ceri o a doua parere unui alt medic.
Este ilogic tot ce afirmi.
Daca esti nemultumit de acel serviciu adreseazate prot.consum.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu trebuie neapărat să îți scoată nervul. Ca să îți scoată nervul trebuie sa îți facă tratament, și sa îți pună plomba provizorie. Iar dacă chiar e necesar, dacă te doare în continuare... Doar atunci o sa iți scoată nervul. Dar daca nu te doare, înseamnă că medicamentul pus acolo, a tratat.

Și nervul, nu este bine de scos. Din câte ai observat, nu ți a scos nervul. Medicii stomatologi incearca pe cât posibil să nu scoată nervii.

Poate că ai carie mai adâncă, și chiar nu e nervul. Tu îți dai doar cu părerea. Nu ești stomatolog să știi exact care e problema.

Așa cum au spus și alții. Dacă nu ești mulțumit de acel medic sau dacă crezi că te minte sau altceva, du te la alt doctor și vezi ce zice și acela. Dar daca zice fix ca asta..., atunci chiar nu e nervul.

| bogdyZ a răspuns (pentru Anonimul151):

Corect, sa zicem ca ai dreptate
dar daca eu beau ceva rece acum in partea unde mi-a plombat de ce tot ma doare maseaua? hai sa vad ce raspuns dai acum

| anonim_4396 explică (pentru bogdyZ):

Du-te la un alt medic.
Aici nu cred ca gasesti un medic sa iti dea un raspuns.
Sau inscriete azi la medicina si peste 10 ani aflii raspunsul.

| bogdyZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am cerut eu raspuns? O parere nu un raspuns, ca daca voiam un raspuns nu apelam la oamenii de pe TPU cu creieru cat nuca

| Dragobeta a răspuns:

Nervul e "activ" cat timp maseaua/dintele sunt in stare buna. Daca inca e "activ", e bine. Si nu te mai doare pentru ca ti s-a pus plomba si mancarea nu mai ajunge in carie. LOGIC!

| CuStimaSiRespect a răspuns:

E bine că nu a scos nervul, eu când merg la dentist le cer pe cat posibil să evite acest lucru.
Am observat uneori că atunci când nervul este scos, dintele respectiv se înnegrește mai repede.
Bănuiesc că nu se irigă cu sânge la fel de bine, deci poți să fii recunoscător stomatologului, a prelungit durata de viață a dintelui.

| bogdyZ a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Da fratioru meu, e un lucru bun sa nu iti scoata nervul.
Dar daca eu merg de 2 saptamani la el, am avut 3 sedinte, el imi spune in fiecare sedinta ca nu e nervul si imi pune niste amarate de substante acolo dar pe mine ma doare la fel de tare, acum mi-a pus o amarata de plomba fara sa imi scoata nervul,.