| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

Acum ceva timp am suferit de o depresie pe care am tratato la psihiatru. Acum, iar a reaparut. Nu imi mai pot permite o vizita la psihiatru. Am stari de neliniste, plang des, nu imi mai readuce nimic zambetul pe buze si nici cheful de viata. Un sfat in afara de a ma duce la un specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Numai sta izolat în casă, deci hai să-ţi povestesc. Când aveam vreo 12-13 ani, eram practic obsedat de pc şi stăteam numai în casă, mă tot jucam eu şi imi facusem o gagică pe facebook care era tocmai din bucureşti. Eu stăteam ca prostu treaz până la 2 noaptea, dormeam până la 6 dimineaţa si in rest pe pc, deci eram obsedat practic, şi slăbisem vreo 8-9 kg. În cele din urmă am lăsat-o, şi am inceput să ies şi eu pe afară, şi când ieşeam afară simţeam că toată lumea se uită la mine, după vreo 2 saptamani am inceput să mă plimb cu bicicleta să mă joc footbal cu pretenii', mă ingrăşasem şi făceam sport. Eu zic să ieşi si tu pe afară şi numai te izola in casa, dacă vezi un peisaj frumos, numai sta visător uitându-te şi imaginându-ţi cum călareşti tu "Ponei zburători" Si alte chestii. trezeşte-te.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| EnvyU a răspuns:

Iesi afara, plimba-te prin parc, uitate la copiii cum se joaca. Gaseste o gagica, fumeaza marijuana, du-te sa vezi filme, gaseste un hobby. Practic, depresia consta in faptul ca nu ai activitate