| MyleyCyrus10 a întrebat:

am 12 ani (fac 13 in februarie ) si acum 4 luni (cu luna asta sunt 5 ) mi-a venit ciclul menstrual. In primele 3 luni a fost totul okey, dar de luna trecuta nu mi-a mai venit. De obicei imi venea la inceputul lunii si nici luna asta nu mi-a venit.Am auzit cateva pareri de la niste prietene : nu ai calciu, nu ai vitamine in corp etc. Va rog spuneti-mi care este problema fiindca ma cam ingrijoreaza treaba asta.I-am zis si mamei si a zis ca daca nu imi vine luna asta ma duce la ginecolog. ceea ce nu prea as vrea. Va rog daca nu siti despre ce e vorba nu raspundeti...Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| geo4ever a răspuns:

Stai calma! Nu te alarma.ciclul tau e neregulat. Esti inca la ineput! ar fi bine sa te duci la control sa fi sigura. pup:*

| MyleyCyrus10 explică (pentru geo4ever):

Merci mult! happy Chiar m-a ajutat raspunsul tau :*

| geo4ever a răspuns (pentru MyleyCyrus10):

Funda?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti.

Deoarece eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| ItIsAlright a răspuns:

Mie nu mi-a mai venit de 6 LUNI. Nu mai fi ingrijorata eu sunt in al 9-lea cer. Mi-a venit atunci iar acum inca astept (de fapt nu astept ) chestia asta de 3 luni si un pic, aproape 4. Deci,, Keep calm"...

| geo4ever a răspuns:

Buna! In primul rand esti inca la inceput. Este normal sa nu iti vina o luna-doua. Ciclul are evoie de 1-2 ani pentru a se regula. Asa mi s-a intamplat si mie. nu mi-a venit timp de 2 luni, iar a treia luna mi-a venit! Sper ca ti-am fost de folos!:*

| 5SNZ a răspuns:

Nu este regulat si de aceea se intampla asa. dar totusi, un control nu ar strica.

| Ingusic a răspuns:

Buna fetito. Nu stiu exact ce ai dar, am avut si eu asa problema nu imi venea ciclu 2, 3 luni...chiar nu stiu de ce nu am fost nici odata la ginecolog, dar ar trebui. Ceva cu organismul tau, nu iti ajung destule vitamite mai precishappy Ai grija de tine. pupicei...

| OanaMaria2 a răspuns:

Cred ca este ceva normal pentru ca esti la inceput, dar totusi ar fi bine daca ai consulta un medit deoarece ti-ar putea oferii mult mai multe informatii...