| Elena20022903 a întrebat:

am 13 ani si mi-a intarziat menstruatia. Nu am avut niciun act sexul (doar nu sunt nebuna), ultima data mi-a venit pe 26 mai,si trebuia sa imi vina... Va rog, AJUTATI-MA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece sigur esti in perioada primelor menstruatii din viata ta de femeie, iti pot spune ca in unele cazuri pot trece chiar si 2-3 ani pana in momentul in care ciclul menstrual devine constant si se porneste relativ regulat luna de luna.Un ciclu menstrual considerat normal are in medie 28 de zile.Doar considerand ca fiind acceptabil acest reper s-ar putea sa devii nelinistita deoarece nu ti s-a pornit menstruatia pe data de 23 iunie. In cazul in care nici acum nu a pornit menstruatia inseamna ca a intervenit o noua dereglare oarecum "normala" la varsta ta.Nu ai de ce sa te impacientezi deoarece in astfel de cazuri nu se pune problema de a se interveni medical aceasta situatie urmand a se rezolva in mod natural. Nu ai altceva de facut decat sa astepti chiar daca acesta situatie te deranjeaza psihic sau mental dar poti fi sigura ca se va porni sigur in zilele urmatoare. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| KMaddieK a răspuns:

Poate in ultima vreme ai fost racita sau stresata.

| ScottySireLMAO a răspuns:

Buna :* Nu trebuie sa-ti faci griji daca iti intarzie menstruatia daca nu ai avut niciun act sexual. Poate fii doar o mica dereglare, care se poate intampla oricarei femei si este normal happy Exista mai multe tipuri de femei : Unora le vin la o data fixa, iar altora le vine oricand. Daca consideri ca este o problema, poti consulta un medic si iti va da niste pastile speciale pentru acest fel, si-ti va veni imediat big grin Sper ca te-am ajutat!

| iepurascufundita a răspuns (pentru ScottySireLMAO):

La 13 ani cat a zis ea ca are poate sa se duca la orice medic ca nu-i va prescrie pastile

| ScottySireLMAO a răspuns (pentru iepurascufundita):

Nu sunt medicamente gen tratament, sunt pur si simplu niste pastile ce cauzeaza venirea mentruatiei. Si ba da, ii poate prescrie.