| Fabian298362 a întrebat:

Buna TPU
Am 14 ani, iar acum doua saptamani am fost cu un coleg sa fumez de curiozitate (eu nu am mai fumat vreodata, dar el da) nu a fost cine stie ce adica am tras in piept si m-a cam luat cu ameteli. Peste o saptamana am mai mers cu o prietena tot fumatoare si am mai tras un fum de la ea...
Azi cand parintii nu erau acasa mi-am luat si eu o tigara si m-am dus sa o fumez (nici nu stiu daca am fumato corect) si ajuns in casa mi-am dat seama ce pierdere mare de bani e si cat de nefolositoare ii. Problema e ca am dormit si dupa ce m-am trezit parca ma durea un pic gatul cand inghiteam (nu ca la o raceala) si ma durea un pic in piept ( e grav?). Chiar imi pare rau ca am fumat pentru ca nu merita si nu o voi mai face prea curand.
Deci e grava situatia? dc am aceste simptome si imi vor trece? Se cunoaste daca fumezi cand faci analize?( eu am fumat maxim 2 tigari de cand am inceput cu tot cu fumul pe care il luam de la prietena )
P.s tin sa mentionez ca eu am si niste probleme cu inima (o gaura de circa 7-9 milimetrii)
Ajutati ma sunt un pic speriat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Sa nu mai pui gura pe tigari, incearca sa bei lapte, am inteles ca e bun in sensul asta, si daca ti se pare ca mai ai probleme peste o saptamana/2 ar fi bine sa-ti faci un control.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu esti cam inconstient asa de felul tau daca fumezi mai ales cand stii ca ai probleme cu inima.

| Fabian298362 explică (pentru Adry05):

Stiu am facut o greseala mare.
O mai pot repara?

| Fabian298362 explică (pentru Adry05):

Nu m-am gandit ca daca fumez are vreo legatura cu inima

| Adry05 a răspuns (pentru Fabian298362):

Sa nu mai pui gura pe tigari, incearca sa bei lapte, am inteles ca e bun in sensul asta, si daca ti se pare ca mai ai probleme peste o saptamana/2 ar fi bine sa-ti faci un control.

| TimSem a răspuns:

Nu cred că te va afecta. Dar din moment ce ai simptome din astea, nu le mai pune în gură! Cred că o să fie bine.