| MissVanity a întrebat:

am 15 ani,cam 1, 65 si doar 45 de kg.As vrea sa ma ingras cel putin cateva kg, mi se pare ca sunt prea slaba..Imi puteti recomanda o "dieta" sau ceva de genul acesta? Multumesc mult! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| lizemm a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa te ingrasi.

| claudica2703 a răspuns:

Buna! In general e bin sa controlezi cu atentie orice astfel de "dieta". Daca vrei sa mai pui ceva pe tine, incearca sa consumi mai multe fibre si carbohidrati. Pentru fibre iti recomand ovazul si faina integrala (deci biscuiti, paine etc din aceste cereale) si pentru carbohidrati paste integrale sau albe, orez, cartofi, mazare, fasole. Asta in combinatie cu proteine (lapte, iaurt, carne etc.) Gaseste niste retele sau combinatii care iti plac si bucura-te de ele. Dar ai grija, controleaza cantitatile si cand consideri ca ai ajuns la greutatea dorita opreste-te si mananca mai "lejer" cateva zile.