| Elenina356 a întrebat:

Am 15 ani, sunt fata si sufar de pilozitate excesiva (chiar si pe faţa). Care ar putea fi cauza acesteidereglari si ce at trebui sa fac (pana sa consult in medic)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu stii ce ai (hirsutism sau hiperticoza) si nu poti face nimic pana ce se va stabili o cauza. Pana vei ajunge la medic, citeste depre hirsutism :http://www.romedic.ro/hirsutismul

3 răspunsuri:
| MadHOuse a răspuns:

Tratamentul specific depinde de cauza care a determinat aparitia hirsutismului. Daca afectiunea este usoara si nu este insotita de modificari ale ciclului menstrual, este posibil sa nu fie necesar nici un tratament. Pe de alta parte, in cazul in care apar modificari menstruale, medicul poate prescrie pacientei sale un medicament care sa contina hormoni sexuali feminini si care sa faca ciclurile menstruale mai regulate. Daca pacienta doreste sa aiba copii, atunci poate fi necesara instituirea unui tratament suplimentar.
In cazul in care hirsutismul este provocat de tumori ovariene sau suprarenaliene, acestea trebuie extirpate chirurgical.

Exista variate modalitati de a indeparta parul nedorit. Astfel, acesta poate fi ras, decolorat, pensat sau epilat. Ceara sau cremele epilatoare sunt frecvent utilizate pentru indepartarea parului. Aceste produse trebuie utilizate cu grija, deoarece ele pot irita pielea. Daca pielea se irita se poate aplica local o crema pe baza de hidrocortizon 1% ce se poate elibera fara prescriptie medicala. Raderea sau smulgerea parului cu ajutorul pensetei, pot duce la infectarea zonei respective sau aparitia de cicatrici pe piele. Parul poate fi indepartat definitiv cu ajutorul electrolizei sau laserului.
Se recomanda:
- scaderea in greutate in cazul persoanelor supraponderale: scaderea in greutate scade gradul de hirsutism.
Nu se recomanda:
- utilizarea medicamentelor pe baza de hormoni sexuali masculini, cu exceptia celor prescrise de catre medic.
Perioada de recuperare
Raspunsul la tratament se poate intinde pe o perioada de 6 pana la 12 luni. In tot acest timp, parul in exces poate fi indepartat prin diferite metode.

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Ar fi mult mai bine daca ai merge la doctor. Treaba se poate agrava si e mult mai bine sa o tii din scurt. Stiu multe persoane care au riscat stand acasa si acum merg des la medici. Mergi la doctor si cere-i lui sfaturi!

| Marius_Florin_1994_fVLz a răspuns:

Hormonii sunt de vina draga mea. Cel mai sigur consulta medicul sau farmacistul cu ce ai putea face in legătură cu hormonii.