| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Azi m-am învoit de la muncă pentru că am febră mare, nici măcar nu pot să stau în picioare. Cand stau în pat sunt mai bine, dar când mă ridic e horror! Nu mai pot de durere de cap, e cel mai sâcâitor și intens simptom. Azi m-am învoit de la muncă, dar mâine trebuie neapărat să vin, nu mai pot de durere de cap și oboseală. Iar locul de muncă implică stat continuu în picioare și mișcare, sunt ospătăriță. Mai am și sesiunea... Știu că e imposibil, dar am nevoie să fiu bine urgent și până mâine. Am luat 2 coldrex azi, am băut și ceai, am luat și paracetamol. Nu pot efectiv nici să stau în picioare și deja m-am învoit azi, nu pot să o fac si maine... Ce îmi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie, iti va da cateva zile de concediu medical si tratament,

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti dea adeverinta medicala, ca 1 zi poti lipsi de la munca fara adeverinat medicala, dar mai mult nu-i posibil si poti sa fi data afara.
Oricum trebuie sa ajungi la medic, fiindca numai medicul stie ce ai, dupa ce te consulta!
sanatate multa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Concediu medical

| Bquna explică (pentru suntserios):

Cum fac rost de concediu medical? Mi-e frică să nu zică că nu sunt suficient de bolnavă, plus că pentru asta mă gândesc că ar trebui să mă deplasez la spital sau la medicul de familie? Adineauri când m-am ridicat am simțit că cad jos efectiv... În pat sunt bine, dar când mă ridic simt că mor.

| suntserios a răspuns (pentru Bquna):

Pai mergi la medicul de familie și el îți dă. Nu trebuie sa mergi acum, poți și luni sau marți.

| doctorandus a răspuns:

Nu lua mai mult de 4 grame de paracetamol pe zi. Asta daca nu vrei sa mori in chinuri. Dap, si Coldrex are paracetamol in el.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Gripa sau Covid cum i se spune mai nou.Du-te la munca s-o dai la toti colegii si la toti clientii.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Decat sa tibse înrăutățească starea mâine la servici și sa ajungi pana acolo încât sa te ia salvarea mâine de la lucru, mai bine mergi mâine la medicul de familie, oricum si daca ai merge ai merge la munca, nu ai fi capabil sa lucrezi in starea in care esti acum.E mult mai importanta viața și sănătatea ta decât un job, dacă nu ești sănătos nu te va angaja
niciunde altundeva

| Anonim64677 a răspuns:

În primul rand e clar ca jobul asta nu ti face bine pentru sanatate deci schimba jobul asta obositor
Si cu starea asta mergi la un medic sau suna la salvare pentru ca un medic trebuie sa stie ce ai patit
Oricum o sa te faci bine sanatatea e pe primul loc

| Bquna explică (pentru Anonim64677):

Nu-i așa ușor să găsești un job cât de cât ok când ești studentă și experiență nu prea ai mai avut... Plus că durează să te angajezi altundeva, să-ți dai demisia și altele... Eu nu îmi permit să aștept atâta, sunt abia în primul an și am o chirie pe care trebuie să mi-o plătesc singură și abia de mă descurc cu un job cât de cât ok și la care primesc și bacșiș. O să lucrez aici până termin facultatea.