| asdfghjkl1234567 a întrebat:

TPU! Am 16 ani si recent am aflat ca atunci cand eram in jurul varstei de 3 ani am inceput sa manifest simptome de bronsita si ma sufocam in somn, ba chiar am fost si internata in spital. Nestiind aceste lucruri inainte, m-am apucat de fumat anul trecut, insa recunosc ca atunci nu a fost prima oara cand am pus gura pe tigara. Nu am fumat excesiv, ci mai mult pe "etape": am avut momente in care fumam pe zi cate 4-5 tigari, insa si perioade in care nu fumam cu lunile. Cea mai lunga perioada in care am fumat a fost din toamna anului 2014, pana in primavara 2015, dar la fel nu excesiv, maximum 5 tigari pe zi (iar asta destul de rar). In vara am avut o perioada in care nu fumam decat o data sau maximum de 2 ori pe saptamana in jur de 2 tigari, iar apoi cu inceperea scolii am inceput mai rar, cam aproape in fiecare zi, insa tot putin.
Faza este ca recent am inceput sa am dureri slabe la plamani, mai exact in partea stanga si dreapta a spatelui, si dificultati la respirare. De asemenea simt o apasare in capul pieptului. De la depistarea acestor simptome nu am mai pus gura pe tigara. As vrea sa stiu care sunt riscurile de o reaparitie a bronsitei, sau de alte boli mai grave. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Tie ti se pare ca 5 tigari pe zi sint putine?
Mergi si fa un control la plamini, urgent. Si renunta la tigari.

| Laurentiu_Marian_Dobre_1992 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci sa iti faci un control medical cat mai curand posibil si sa incerci sa nu mai amani.

| asdfghjkl1234567 explică:

Tin de asemenea sa precizez faptul ca nu fumam in fiecare zi