| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Pe la varsta de 12 ani am avut o perioada de 2 luni(vara) in care mai fumam cate 4-5 tigari in weekend. M-au prins ai mei si n-am mai pus gura. Pe la 13 ani mai fumam ocazional cu niste tovarasi(cateva tigari o data la cateva luni) iar acum(la 14 ani) am fost recent in club si am fumat in jur de 15 tigari in aproximativ 2 ore.
Dupa seara din club a inceput sa ma furnice un pic partea din dreapta spate(plamantul drept cred). O fi din cauza faptului ca am fumat ca prostul in club sau de faptul ca s-au adunat in 2 ani si au aparut niste probleme?
M-am jurat sa nu mai pun gura si sunt o fire mai serioasa. Am facut asta din cauza anturajului, sper sa nu se ajunga la probleme de sanatate.
+Stiti cum as putea sa imi fac plamanii mai ok(nu stiu daca am spus-o cum trebuie). Adica alergat, exercitii de respiratie, etc.
Mersii!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la faptul ca ai fost in club desi esti minor.

| Violleta2022 a răspuns:

Club la 15 ani si fumat?
Dar tu iti faci singur probleme mari, atat de sanatate cat si legale, ca de vine Politia esti dus direct la sectia de Politie, fiindca minorii nu au ce cauta in cluburi, fiind ilegal.

In ce priveste fumatul, spune-i mamei si de urgenta mergeti sa iti faci o radiografie pulmonara, ca sa vedeti act de afectati sunt plamanii si care este starea lor.

Spune adevarul ACUM, inainte sa fie prea tarziu, ca sa pirmesti ajutor specializat de la medici si familie!

Iar in ce priveste anturajul, se pare ca esti in anturajul cel mai prost si periculos, care te duce numai spre boala sau puscarie, odata ce iti da tigari sa te vada bolnav de plamani si te duce in club, ca sa poti fi arestat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Durerea de plămâni este altfel, nu furnicătură. Dar să renunți complet la fumat este o idee bună.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai degrabă mușchiul din partea dreaptă a spatelui ți se furnica, nu plămânul.

| Hehehehehe123 a răspuns:

Buna, dacă te lași de fumat definitiv, plămânii tai se vor "regenera" singuri intr-o perioada de 6 luni, fără sa mai pui gura pe Țigara, ai noroc ca ai fumat o perioada scurta de timp și poți sa te lași încă, nefiind ceva continuu.
Sper ca te am ajutat, seara frumoasa!