| xBlueEyes a întrebat:

Am 2 carii mici pe 2 masele. Am 12 ani. M-am dus la stomatolog dar nu prea am inteles ce trebuie sa-mi faca la urmatoarea programare... Ati putea spune ce mi-ar face? P. S.: Cariile sunt chiar mici dupa vorbele lui...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TeodoraBoom a răspuns:

Vei putea manca orice aliment ca inainte dar dupa ce o plombeaza trei ore nu ai voie sa bei nici apa nici sa mananci

5 răspunsuri:
| justsmk a răspuns:

Deci...o sa foloseasca un amestec pe care il face acolo (de obicei) care se intareste si devina plomba ta. El va curata caria ta (cariile) cu un instrument nu stiu cum se cheama si apoi cu un altul iti va pune plomba peste carie. Nu o sa ai voie sa mananci sau sa bei apa u stiu cate ore.
Nu fii speriat/a pentru ca nu doare...mai ales ca nu-ti scoate un dinte sau o masea. Sper ca te-am ajutat!

| TeodoraBoom a răspuns:

Nu o sa ti le scoata dar o sa ti le plombeze adica o sa acopere acea mica gaurica pentru a nu mai intra mancare. Funda?happy

| xBlueEyes explică:

Si cu acele plombe voi mai putea sa mananc si sa beau la fel ca inainte sau voi mai reduce din alimente?

| xBlueEyes explică (pentru TeodoraBoom):

Mersi mult! Acum nu imi mai este frica!

| TeodoraBoom a răspuns (pentru xBlueEyes):

Vei putea manca orice aliment ca inainte dar dupa ce o plombeaza trei ore nu ai voie sa bei nici apa nici sa mananci

| mariuca2012 a răspuns:

Si eu am 12 ani si am 2 carii pe 2 masele si m-am dus sa mi le rezolve,o sa se uite la maselele tale si o sa ti le dea deoparte cu un aparat care bazaie si o sa-ti puna o plomba cu medicament provizorie ca sa nu te doara,si dupa aceea o sa faci o radiologie sa vada daca iti coate nervul,nu te teme nu doare de loc, iar dupa ce tia scos nervul daca este nevoie o sa te optureze adica iti baga niste betisoare de toate culorile depinde in ce caz esti tu, mie mi-a pus rosii dar sunt si galbene...ca sa-ti inchida canalele si iti pune o plomba definitiva asta va dura cam 3 luni asa a durat la mine! sper ca ti-am fost de folos! funda! plss