| alex495 a întrebat:

Am niste pete foarte mici pe masele. Am fost la un dentist si am inteles ca daca nu am grija o sa se transforme in carii. Cum scap de ele? Prin freza sau cu ce sa dau? Le am de la dulciuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Consuma mai putine dulciuri.
Te speli mai des pe dinti, control regulat la dentist din 6 in 6 luni.
Te pup!

| ShadoWizz a răspuns:

Pentru inceput poti sa mananci mai putine dulciuri si sa te speli mai mult pe dinti si sa folosesti si apa de gura si asa vei putea evita eventualele carii...

| alex495 explică (pentru ShadoWizz):

Daca ma duc sa dea cu freza o sa scap de pete? Ma intereseaza daca scap de ele si daca e bine sau daca exista alta solutie

| ShadoWizz a răspuns (pentru alex495):

Daca o sa dai cu freza poti scapa, dar daca sunt mai adanci s-ar putea ca sa-ti pui dinte/masea noua ca o gauresti toata...