| BeybiTa a întrebat:

am auzit la Tv de la ceva fotomodelethinking, ca au slabit cu o dieta -Dieta Dukan -. Eu am 13 ani, si am 72 de kg, iar parintii meu nu sunt de acord cu dieta aceasca straight face deoarece este prea stricta, m-am gandit sa intreb un nutritionist, dar nu am facut-o. Voi ce ziceti merita sa o tin? Dau funda. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| MrAlegzandruh a răspuns:

Incearca sa mananci mai putine dulciuri si prajeli eventual legume si fructe 2-3 mese pe zi ar fi perfect, daca ai alerga si vreo 4-5 ture in fiecare zi ar da rezultate(nu cred ca ar trebui sa pasterzi dieta). Bafta! Funda?

| mariuster a răspuns:

La varsta ta nu ai nevoie de nici o dieta, doar de exercitii fizice si mancare sanatoasa. La 13 ani tu esti inca in dezvoltare, iar o dieta nu ti-ar favoriza cresterea.

| BeybiTa explică (pentru mariuster):

Faza e ca nu mananac mult, de 2 ori pe zi, si ma feresc de prajeli etc. Dar de 5 luni tott asa o tin si fac in fiecare zi aerobic 40-50 de minute straight face. si daca am slabit 2 kg e binee oh go on.

| mariuster a răspuns (pentru BeybiTa):

Incearca sa faci mai mult de 50 de minute, fa de exemplu 2 ore in fiecare zi. Se va simti o diferenta dupa un timp.

| BeybiTa explică (pentru mariuster):

Pfoo. Am sa incer si asa dar am zis ca vreo sa tin macar 2 zile cura asta sa vad cum ma simthappy, deoaree ma deranjeaza foarrte tare kg astea in plus straight face si ma deranjeaza mai tare cand nu vad schimbari crying

| mariuster a răspuns (pentru BeybiTa):

Poti tine o dieta pentru cateva zile, dar tine minte, daca vezi ca nu te simti bine in timpul dietei cel mai bine ar fi sa revii la exercitii.

| BeybiTa explică (pentru mariuster):

Daaa. cred ca dieta asta va da rezultate foarte mari deoarece, cei care au recomandat aceasta dieta au spus ca au slabit 10 kg intr-o saptamana, intr-un fel mi-e frica sa nu ma ingras inapoi... sad In general dietele astea care te slabesc asa de rapid. Le pui inapoi...

| geanyhalav a răspuns:

Pai da dieta dukan eu cu sora mea o tinem parintii mei nu au fost de acord la inceput dar cand au vazut cat de repede slabesc si ca am ambitie m-au lasat deci fi ambitios intra pe dieta dukan si nu iti va afecta cresterea pentru ca poti sa mananci cate lactate si carne vrei dar slaba 5 zile apoi alternezi o zi carne lactate(PP) o zi carne lactate+legume(PL) Uita-te pe site pentru mai multe detaliinu uita sa ai ambitie si ca poti sa mananci oricate lactate si carnuri slabe vrei iar mai apoi cate legume vrei
P.s. DACA VREI SI CEVA DULCE E PERMISA COLA 0 SI MAI SUNT RETETE PE SITE BFT