| rmntvrfo a întrebat:

Buna TPU, am facut o ecografie abdominala si mi s-a zis ca ovarul meu drept este cazut in sacul douglas.Am incercat sa caut pe internet ce ar putea sa insemne chestia asta, dar nu am gasit prea multe.Pe 3 iulie urmeaza sa merg la doctor sa-mi explice, dar pana atunci as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Daca este o persoana careia i s-a zis la fel, as ruga-o sa-mi explice despre ce e vorba, sau ce inseamna macar, sau daca e cazul sa-mi fac griji.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Uita-te la aceasta imagine: https://www.chegg.com/......-q45457239
si uitate la rectouterine pouch ala e douglas, numarul 36 este ovarul. Nu stiu daca te ajuta, poate ai vrut o explicatia a cat de grav este, dar cred ca si imaginea poate sa ne spuna cate ceva, nu am facut inca ginecologia, abia in anul 6 facem matetria asta si nu pot sa ti spun mai multe(cum afecteaza, si altele), tot ceea ce iti pot spune este ca ovarul e cazut in acel loc.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pina pe 3 iulie mai ai timp sa repeti ecografia la alt medic poate medicul care ti a facut radiografia nu a scris corect, dar daca tu repeti ecografia la alt medic atunci poti compara cele doua diagnostice si cand vei merge la ginecolog vei sti exact ce anume ai.

| rmntvrfo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 16 ani, si imi fac investigatiile folosindu ma de gratuitatea pe care o am, nu mi permit sa dau bani pe o ecografie la alt medic.