| NuMaiConteazaNumele a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi cum sa imi intaresc oasele pentru ca de foarte multe ori prind crampe si ma doare spatele ingrozitor.
Am 14 ani si cred ca e din cauza pubertatii, nu sunt sigur.
De fapt, cu ce ar trebui sa ma hranesc ca sa imi intaresc oasele si sa scap de crampe? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in crestere,asa ca este firesc sa te mai doara oasele.
Trebuie sa mananci/bei:
-lapte
-mancare fiarta(spanac, cartofi, supa, ciorba)
-multa carne(de pui, vita sau porc)
Mananca de 3 ori pe zi, sanatos si echilibrat.

5 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Mergi la doctor... dupa niste analize o sa stie mai bine ce sa iti recomande... probabil un supliment de calciu cu vitamina d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Numai medicul îți poate recomanda un tratament corect, în urma analizelor de laborator. Să nu iei medicamente după sfaturile unor nespecialiști, s-ar putea să îți faci mai mult rău decât bine.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Îți vor folosi!

| GuessWho_8056 a răspuns:

Nu am avut crampe in viata mea straight face

| NuMaiConteazaNumele explică (pentru GuessWho_8056):

Daca tot nu ai avut crampe in viata ta, ce ai mancat in fiecare zi?
O felie de paine cu calciu sau? laughing

| GuessWho_8056 a răspuns (pentru NuMaiConteazaNumele):

laughing))) nu tongue
o paine cu calciu raised eyebrows