| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de putin ajutor...trebuie sa ma descarc sad
De ceva timp ma comport cam ciudat toti apropiatii mei au vazut chestia asta ma intreaba ce e cu mine daca sunt suparata etc.Eu ma simt cat se poate de normal drept in urma cu ceva timp am fost insarcinata si chestia asta m-a facut sa ma schimb la caracter am momente cand sunt extrem de melancolica
Nu pot sa le spun la toti in parte motivul asta. desi ma simt de parca toti ar stii. dar acum vine si frica o durere sufleteasca... mi frica ca nu prietenul sa se plictiseasca de mine si la un momendat sa zica ca langa mine a avut numa problemesad
Degeaba il intreb personal mereu imi spune ca nu o sa ma lase si daca stam bine sa ne gandim niciodata no sa-mi recunoasca chestia asta ca sa nu ma supere pe mine...
Ma simt o povoara!
Cum trebuie sa reactionez? cum sa ma comport? voi ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Sa inteleg ca ai facut un avort?big grin e si normal sa te simti asa cand esti constienta de ceea ce ai facut!
ar fi bine sa mergi la un psiholog! am trecut si eu printr-o depresie usoara si ma simteam cam ca si tine si degaba m-au sfatuit o gramada de oameni si pe TPU si prietenii pentru ca nu am reusit sa rezolv prea multe pana nu am mers la psiholog!
incearca macar 2-3 sedinte, o sa te ajute mai mult decat iti imaginezi!

| FerLin a răspuns:

Buna. Din cate inteleg la tine este un fel de stres post-traumatic determinat de sarcina. Sarcina pe care ai avut-o si ai din cate deduc, ai intrerupt-o iti provoaca toate reactiile despre la care se refera cei din jurul tau. Reactiile tale sunt normale, nu te impacienta. Ideal ar fi sa faci consiliere psihologica, dar daca nu iti permiti, incearca sa aflii ce vad cei din jurul tau schimbat la tine si sa decizi daca trebuie sa schimbi ceva sau nu in compartamentul tau.
In ceea ce-l priveste pe prietenul tau, daca nu se comporta ciudat din punctul tau de vedere, atunci cred ca a trecut peste acesata sarcina a ta. In concluzie nu trebuie sa-i porti de grija. Cel mai bine nu-l mai cicalii cu fel de in fel de intrebari ca faci mai rau. Pe mine unul, sa fiu in locul lui, m-ar departa mult insistenta ta cu intrebari cicalitoare. Cel mai bine linistes-te, uita de sarcina, daca el e langa tine inseamna ca a trecut peste si el si cel mai bine e sa fi relaxata si linistita si sa nu-l incarci si pe el cu tensiunea ta pentru ca exista posibilitatea ca la un moment dat sa cedeze si sa te lase din cauza ca esti cicalitoare si nu din alta cauza.
Sa stii ca multe fete au avut sarcini intrerupte, nu esti deloc printre putinele. Este un lucru normal si des intalnit pentru ca asa constitutia biologica a femeilor, deci treci peste si gandeste-te la viitor... il ai inainte! Succes!

| MTC a răspuns:

Numai dupa nume ne dam seama de tine...te gandesti prea mult! asta e singura ta problema