| AnaMaria18Carmen a întrebat:

Am o catelusa de aproximativ 2 luni. E ciobanesc german si e micuta inca.
Acum câteva zile era bine. Dar de aseara, de cand am venit de la scoala, pe la 9 jumate seara, am gasit-o intinsa pe pat la mine... Crezând ca a murit, am bruscat-o din greşeală si s-a ridicat din pat. S-a dus si a baut doar apă, dar nu a mancat absolut nimic pana acum. Bea doar apa si miroase mancarea. E foarte slabita si nu stiu ce sa ii fac.
(Mentionez ca nu o pot duce la veterinar deoarece e la 60 si ceva de km si nu o pot duce singura. Parinţii sunt la lucru si nu ii pot suna. ) Mama stie starea cățelușei, dar nici ea nu stie ce sa ii faca. Catelusa e acum lângă mine si doarme, saracuta. Nu imi place sa o vad asa... Era atat de energica..
Deci ce ii pot face?
Ps: nu vomita, nu are diaree

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Tin minte cand cainele bunicii avea exact aceeasi problema din cauza ca vecina i-a dat oasele sau din carnea unei gaini bolnave. I-au administrat pastile cu forta si s-a vindecat. Nu vreau sa te demoralizez, dar daca nu-i faci ceva o sa moara, eu unul n-am vazut caine care sa se vindece singur de la asa ceva.
Cauta sa te informezi despre cum exact se cheama boala cainelui si cum sa cheama pastilele care o vindeca si mergi la o farmacie veterinara sa-i cumperi.

2 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Nu mai am caine de cand eram mica, deci nu ma pricep prea bine, dar iti trimit o lista cu link-uri in care sunt scrise posibile cauze din care nu mananca, precum si niste solutii. Gandeste-te bine la comportamentul cainelui in general si inainte de problema asta, ca poate asa reusesti sa-ti dai seama care e cauza si sa adopti solutia potrivita (sunt scrise in link-uri si niste solutii): https://mobilepet.ro/......de-apetit/
http://www.lumeanimalelor.ro/......a_pg_0.htm
http://doctor-vet.ro/......ai-manace/
Pe langa asta, ce te-ar mai putea ajuta ar fi sa mergi iesi din casa si sa vezi daca nu e in localitatea ta vreo farmacie veterinara. Daca este, intri in ea si spui problema catelusei si vezi poate iti da ceva pentru ea, poate macar vreo solutie de dizolvat in apa de baut a cainelui care sa faca sa-i revina pofta de mancare, daca o exista asa ceva, merita sa incerci. Daca nu poti sa intri pe linkuri, te duci cu mouse-ul in comentariul meu la ele, selectezi cate un link cu mouse-ul sau tinand apasat in acelasi timp shift si sageata (din stanga, daca pui sageata de la mouse la sfarsitul link-ului cand selectezi sau din dreapta daca pui sageata de la mouse la inceputul link-ului) si apoi duci sageta de la mouse pe el si apesi utonul din dreapta al mouseului si dai copy/copiaza. Apoi deschizi o fereastra noua, apesi cu cursorul in bara de sus pe butonul din dreapta al moseului, dai paste/lipeste si apoi dai enter si iti deschide pagina.

| AnaMaria18Carmen explică (pentru FoundYouLover):

Multumesc pentru raspunsuri. Dar nu am calculator, pot intra pe linkuri. Am sunat eu un veterinar si a venit acasa. Catelusa era suparata pentru ca avea o aşchiuţã in limbă. De aia nu mânca.