| Mirii (:. a întrebat:

In aprilie am avut o purpura henoch schounlein[pete rosii pe picioare] si am luat antibiotic si mi-au trecut iar acum nu mi-ai mai aparut de vreo 2-3 saptamani aproximativ.Azi m-am facut cu epilatorul desi nu aveam parul frt mare si mi-au iesit din nou sub acea forms.As vrea sa stiu daca e purpura sau din cauza epilatorului?[am pielea sensibila si a fost prima oara cand m-am facut cu epilatorul].

Multumesc anticipat sad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cel mai probabil din cauza epilatului. Totusi, ar fi bine sa te vada un medic.

| LitaKamelya a răspuns:

Ai luat antibiotic? Cine ti-a dat asa ceva? Cel mai posibil e purpura trombocitopenica idiopatica! Du-te la Marie Curie, acolo este cel mai bun spital din Bucuresti. Eu am avut la fel pete rosii pe picioare, alea sunt pete de sange inchegat. Se trateaza cu odihna!
In orice secunda poti incepe o hemoragie iar asta e groaznic pentru ca ai sa pierzi trombocite, du-te si salveazate acum.