| ruzalia a întrebat:

Buna TPU...
am o intrebare pentru femeiam inceput sa iau anticonceptionale yasmin...si de vreo 4 zile simt o durere la nivelul saniloreste normal sau ar trebui sa ma ingrijorez? ajutati-ma va roghappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o reactie adversa posibila la anticonceptionale, mai ales ca iei unele cu doza mare de estrogeni (deci mai dificil de tolerat). Discuta cu ginecologul care te supravegheaza si care ti le-a prescris. In principiu, vei continua sa le iei, dar daca durerile vor continua, vei face niste investigatii suplimentare luna viitoare.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerea de sâni este relativ normală şi este o reacţie ADVERSĂ la AC!

Aceasta ( sau alte reacţii ) pot să apară, în general, în primele 3 luni de administrare, până când organismul se "obişnuieşte" cu AC.

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Yasmin poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Ceea ce urmează este o listă a reacţiilor adverse care au fost legate de utilizarea Yasmin:
Reacţii adverse frecvente ( apar la mai mult de 1 din 100, dar la mai puţin de 1 din 10 femei):
dureri la nivelul sânilor, sâni sensibili" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685ID=33678

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Sunt reactii adverse, este bine sa renunti la ele mai ales ca de la ele o sa te ingrasi pentru ca deregleaza tiroida.Sunt si alte metode mai bune decat anticonceptionalele.

| Amrita25 a răspuns:

Eu am luat 5 ani Yasmin si am fost mai mult decat multumita. Nu am simtit niciodata nici o durere, am avut o piele perfecta, fara acneea, fara dureri la ciclu si...nu am facut copii. Sunt excelente.
Dar, nu fiecare corp le tolereaza la fel, deci trebuie sa te consulti cu un meidc.

| ruzalia explică (pentru Amrita25):

Si acea pauza este necesara? nu as vrea sa o iau

| ruzalia explică (pentru Amrita25):

Si daca nu vreau sa iau pauza de 7 zile este vreo problema?

| Amrita25 a răspuns:

Pt ruzalia - Cam este necesara, ia-o, la 3 luni sau cel putin 6 luni o luna fara. Este mai bine asa.