| DeliaaaMary a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin de 2 saptamani(pentru prima data). De vreo 3 zile ma dor ft. tare sanii si sunt tari, in plus simt o durere si de spate. E ceva in neregula, sau e ceva normal? Trebuie sa incetez sa le mai administrez?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile menţionate de tine ( dureri de sâni şi spate + sâni "tari" ) pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra!

Având în vedere că mai ai vreo 7 tablete, deci încă 7 zile + încă vreo 2 zile până îţi vine menstruaţia, înclin să CRED că sunt simptome premenstruale!

Totuşi, durerea de sâni poate fi şi un efect advers al administrării de AC.

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Yasmin poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţii adverse frecvente ( apar la mai mult de 1 din 100, dar la mai puţin de 1 din 10 femei) :
* dureri la nivelul sânilor, sâni sensibili" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

NU trebuie să încetezi administrarea de Yasmin, dar durerile ( respectiv efectele adverse ) sunt mai dese în primele 3 luni de administrare, până se "obişnuieşte" organismul.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Anticonceptionalele au o serie de efecte secundare,uite, daca citesti numai prospectul(Yasmin), vei gasi simptomele tale:
-tensiune la nivelul sanilor, durere si secretie,
-dureri de cap, etc:
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/yasmin_14674
Culmea este precizarea ca "reactii adverse pot aparea in cazuri rare, desi acestea nu sunt determinate neaparat de contraceptive."-se pare ca tu esti unul din acele cazuri rare...
Si continua:
"Acestea pot sa apara in primele luni de utilizare si, de obicei, dispar pe parcursul tratamentului."
Te rog sa te prezinti la medicul care ti le-a prescris si sa-l informezi despre neplacerile pe care le intampini, este singurul care iti poate da un sfat competent si care iti poate intrerupe sau schimba tratamentul!
Nu intarzia si sa ai grija de tine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul care ți le-a prescris pentru o reevaluare!
Pa, pa.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Tu chiar crezi ca i le-a prescris medicul? Le-a luat dupa ureche, cum fac 99%, si dupa aia se plang de dureri si dereglari hormonale.

| DeliaaaMary explică (pentru laurentiu80):

Chiar te inseli, medicul ginecolog mi le-a prescris dragawinking. Daca am luat pentru prima oara e normal sa merg la medic, ca nu sunt atat de incuiata la minte sa iau dupa cum ma taie pe mine. Nu iti mai da cu parerea aiurea. O zi buna!

| mona a răspuns:

Ce ti se intampla sunt reactiile adverse si numai medicul care ti le a prescris iti poate spune daca sa le mai iei sau nu