| FofoBaa a întrebat:

Buna TPUhappy am o intrebare pentru fete(Cam lungahappy! In luna mai pe 27 am vazut pe chilot ceva maro am intrebat-o pe maicamea ce este si a zis ca trebuie sa-mi vina menstruatia si m-a tinut 2 zile, in luna iulie pe 10 am mers la baie si am vazut pe chilot o pata mare (era sange) dar aveam chilot roz si nu se observa bine si aveam dureri de burta, cap si mai ales de mijloc de vreo 2 saptamani, mam sters pe hartie era sange si da imi venise dar nu chiar mult, era mai mult ca prima data si era rosu tot 2 zile ma tinut.Ma doare burta rau mai ales ieri m-a durut ingrozitor si ieri mergeam pe strada cu 2 prietene si am simtit 2 intepaturi groznice unde se afla floare (sub buric)ca in luna iunie cu vreo 1 saptamana inainte sa-mi vina ciclu, mijlocu, capu si daca stau intinsa in pat sau stau pe scaun cam vreo 10 -15 minute cand ma ridic am ameteli si de vreo 2 saptamani imi curge la secretie foarte mult imi schimb chilotu de 2-3 ori pe zi.Trebuie sa imi vina? Daca imi curge multa secretie inseamna ca o sa imi curga mai mult sange cand o sa imi vina? Scuze ca am scris asa mult dar vreau sa ma informez de la voi pentru ca voi stitii cum e! Va rog sa imi raspundeti vreau macar 3 raspusuri nu 1 am mai pus intrebari si nu mi-ati dat raspunsuri decat 1-2.Multumesc dau funda promit:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| bmerry a răspuns:

Avand in vedere ca esti la prima menstruatie, e normal sa vina neregulat. Sunt cazuri in care le-a venit dupa 3 luni, altele dupa 2 saptamani. Pe unele le tine 3-4 zile, pe altele si o saptamana, deci e normal. Sange mult iti va curge oricum, in special in a 2a sau a 3a zi, nu e mereu la fel. Durerile sunt si acelea normale, nu ai de ce sa te sperii, in timp te vei obisnuii cu senzatia si de abia o vei simtii. Daca primele dati sunt insuportabile, poti incerca sa iei un medicament pentru dureri menstruale happy

| adelinna21 a răspuns:

Vezi sa nu fi racit pe jos.mai bine faci un contol pentru ca, cu o anexita nu e de joaca.du-te la un ginecolog si el va stii sigur ce ai.si te va sfatui ce sa faci. poti sa ai dereglari.

| FofoBaa explică (pentru adelinna21):

I-am spus lui doctora mea de familie si mi-a zis ca e normal