| ioana3432B a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare: Să zicem că o problemă de sănătate și vreau să îmi fac niște analize dar nu am asigurare. Trebuie să plătesc analizele? Mă interesează pentru ORL. Sau doar medicamentația se plătește?
Vă rog frumos să îmi răspundeți ce-i ce au idee despre ce vorbesc. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fara asigurare medicala, platesti tot, incepand de la consultatie.
Analizele se platesc si ele, dar avantajul este ca le faci pe loc, nu stai pe liste de asteptare. Si rezultatele vin intr-o zi, doua.
Medicamentatia se plateste si ea, integral.
Fara asigurare medicala poti beneficia gratuit doar de serviciile medicale de urgenta, pentru cei aflati in stare grava.

| aneliram a răspuns:

Bună, dacă iti faci analize la o clinică privată, plătești consultul (indiferent daca esti asigurata sau nu ), caută un cabinet privat ORL (platesti consultul si medicatia). Daca vrei să iti faci asigurare plateste la casa de asigurarari de sanatate din judetul tau ( trebuie sa platesti cu 6 luni in urma asigurarea) iar apoi trebuie să cotizezi in continuare pentru a fi asigurat.

| Staif a răspuns:

Stai linistit, ca si noi ceilalti platim tot. Teoretic, beneficiem de multe. In realitate, platim asigurarea degeaba. Macar tu platesti o singura data. Noi patim de doua ori pentru un singur lucru.

| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Cand iti faci programarea la medicul de specialitate, va trebui sa platesti consultatia.

| Mocanu_Marian_1987 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medicul de familie, doar el stie dupa ce te consulta ce trebuie facut. daca nu ai asigurare o platesti la anaf si cu chitanta si buletinu te duci la casa de asigurare dar se poate si fara asigurare cu bani dar e costisitor daca iti permiti platesti