| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare frica in mine si am nevoie de putine sfaturi de la oamenii cu experienta. Sunt virgina, la fel si prietenul meu. Odata, fiind foarte incinsi i.am luat.o in mana si asa mai departe... ideea e ca pe mana mea a curs putin lichid seminal. La putin timp dupa am mers la baie uitand de mana mea murdara. E posibil sa fiu insarcinata? Precizez ca luna asta m.am trezit din somn cu dureri de sani. Au trecut cam 4 saptamani de atunci si maine trebuia sa imi vina. Avand in vedere ca pe mine ma doare rau burta inainte sa imi vina, pot spune sigur ca maine nu imi va veni, desi sanii mi s.au intarit. Insa greturi sau alte simptome nu am, dar am avut mereu senzatie de somnolenta si toata lumea imi spune ca arat ingrozitor de slabita si palida. E posibil sa fiu insarcinata? daca da ce ar trebui sa fac? Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rested a răspuns:

Te-ai atins cu mana unde nu trebuia? Intrebarea nu e deloc stupida, exista o sansa foarte foarte mica sa ramai insarcinata doar daca la putin timp dupa,, joaca'' voastra(cateva minute) ti-ai atins vaginul cu aceea mana pe care aveai lichid seminal.

9 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Daca nu ti-o bagat-o el in tine si nu s-a terminat in tine. Inseamna ca ti-ai bagat tu in cap prosti, fa un control poate esti bolnava dar nu insarcinata si asta cu "cred ca sunt insarcinata" se intampla des la fetele de varsta ta, fii sigura ca nu esti daca nu ti-a bagat-o si daca esti insarcinata fara ca el sa si-o fi bagat inseamna ca il vei naste pe chuk norris

| pietrean a răspuns:

Am inceput de atatea ori sa dau un raspuns dur la astfel de intrebari, dar ma tot gandesc ca asta-i generatia noastra:vor sa fac sex dar sunt total nepregatit(de partca le-ar fi frica sa puna mana pe o carte, sau sa citeasca macar de pe net), unii nici macar fizic(12-13-14 ani).
AI 17 ANI! Chiar nu ai citit nimic,pana acum,nu te-ai informat cu nimic,despre ce inseamna viata sexuala?
Cum sa ramai insarcinata cu lichidul seminal,de pe "mana murdara"? Ai citit ceva despre ovulatie,cand se produce aceasta,cand ar fi perioadele infertile sau fertile, despre ovule,spermatozoizi,cat "traiesc" acestia? Despre prezervative,la ce folosesc acestea,despre boli venerice,ai auzit? Ia cauta mata,pe GOOGLE,ca este mai usor pentru voi, despre toate acestea!
Si acum, totusi sa-ti raspund:nu poti ramane insarcinata "cu mana murdara"!
Sa nu-mi iei in nume de rau, tot ce ti-am scris, dar la 17 ani sa nu cunosti aceste lucruri simple, ma scoate din sarite, ca nu vreti nici macar sa va informati, mai ales ca urmarile nu sunt deloc incantatoare.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru pietrean):

Ba m.am interesat. stiu ca spermatozoizii in contact cu oxigenul mor in 3 minute si asa mai departe, dar am avut anumite simptome care m.au facut sa intru in panica.

| pietrean a răspuns (pentru PerfectInsanity):

"Ba"nu este un apelativ politicos, mai ales ca nu cunosti persoana cu care vorbesti!
Daca stii ca mor "in 3 minute si asa mai departe", de ce ai mai intrebat?
Spermatozoizii ejaculati in vagin, mor in 3-5 zile.
Ovulul, care se elimina O DATA PE LUNA, cam pe la mijlocul ciclului menstrual(care tine normal 26-30 zile), traieste 1-2 zile.In momentul in care iti vine menstra,ovulul a murit de mult,deci nu poti ramane insarcinata,decat daca ai contact la mijlocul ciclului menstrual,urmator.
Spermatozoizii,in contact cu aerul,traiesc pana la o ora,acest lucru depinzand de mediu(uscat,umed).
Ca sa nu mai intri in panica, folositi prezervativul, evitati perioada de mijloc si putina abstinenta si mai multa scoala, cultura, nu ara strica.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru pietrean):

Nu am folosit "ba" ca un apelativ, era un "ba da". si am explicat din intrebare de ce am intrebat. Din primul raspuns te cam dai de gol ca esti agramat ceea ce e mai grav decat incultura mea in anatomie la varsta de 17 ani. Esti cam frustrat, sincer. happy ^^

| PerfectInsanity a răspuns (pentru pietrean):

De unde pana unde tine ciclul menstrual 26-30 de zile laughing aberezi

| pietrean a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Adica "Ba" cum ai scris,este acelasi lucru cu "ba da"? Asta este impertinenta! Cred ca nu stii ce inseamna "anagramat"!
Nu ai fost macar curioasa sa vezi cu cine vorbesti? Si vezi ca nu stii sa folosesti "femininul"."Frustrat" sunt ca nu reusesc sa va inteleg,pe voi tinerii,care puneti intrebari idioate si nu vreti sa acceptati sfaturile celor mai mari,trecuti prin viata,mai ales, ca eu, fiind femeie in toata varsta, vreau sa va mai invat cate ceva, sa nu va loviti cu capul vostru sec si sa nu simtiti nimic de gol ce e!

| pietrean a răspuns (pentru PerfectInsanity):

De la o data, cand iti vine menstruatia-pana la alta data, cand iti vine urmatoarea menstruatie!
Chiar esti tampa?