| pufuletzandreea a întrebat:

Am o nelamurire, am de luat un tratament 4 pastile la zi... 2 din ele sunt antibiotice si trebuie luate 1 la 12 ore, deci pe zi ar fi 4 antibiotice, e normal asa /? a mai luat cineva atatea antibiotice? mentionez ca o pastila o iau la 10 si una la 12, nu le iau o data pe amandoua big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea o infectie severa care sa impuna o asociere de doua antibiotice diferite. Evident ca fiecare se ia in mai multe prize pe zi, ca sa ai concentratie constanta in sange. Deci da, este normal, in cazul in care ti le-a prescris medicul pentru o infectie severa.

| pufuletzandreea explică (pentru Brigaela):

Am facut niste analize si am Helicobacter pylori si o bacterie in sputa, pentru asta iau tratament, augmentin si roclarin(antibiotice) bineinteles ca medicul mi-a prescris tratamentul

| Brigaela a răspuns (pentru pufuletzandreea):

Pentru Helicobacter pylori tratamentul corect include doua sau trei antibiotice absolut obligatoriu, este schema standard de tratament, nu exista nici un semn ed intrebare privind cantitatea de antibiotice necesara

| darrio2007 a răspuns:

Daca iei 1 pastila la 12 ore cum iti ies tie 4 pastile pe zi? Sau s-a trecut la ziua de 48 de ore? Si eu nu stiu?

| anonim_3361 a răspuns (pentru darrio2007):

Cred ca mai bine a-i citi tu mesajul ei. ea a mentionat ca are de luat doua feluri de antibiotice. Un antibiotic il ia o data la 12 ore, celalalt la fel. Deci sunt 4 antibiotice intr.o zi..care are 24 de ore. Bineinteles, antibiotice diferite.

| pufuletzandreea explică (pentru darrio2007):

Am scris destul de clar, iau 2 feluri de antibiotice cate una la 12 ore.ai inteles tu gresit big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru pufuletzandreea):

Ok.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ceva nu leaga.De ce doua antibiontice? Inapoi la medic, pentru lamuri! Macar un telefon!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine asa.
eu iau 3 medicamente pe zi de cateva luni. le iau la ore diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_3361 a răspuns:

Tratamentele medicamentoase difera de la unul la altul. Depinde pentru ce iei acele antibiotice. Daca ti le-a recomandat un medic, teoretic nu ar trebui sa te ingrijorezi dar avand in vedere ca traim in Romania exista si medici care nu prea isi au rostul in medicina. Eu te sfatuiesc sa mergi la o farmacie si sa ceri mai multe detalii in legatura cu tratamentul tau. Sa te faci bine!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_3361):

Vrei sa spui ca un farmacist stie mai bine decat un medic? Mai citeste intrebarea ei de cateva ori.Sa vezi ca ceva nu se leaga.Si nu dau vina pe medic.

| anonim_3361 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu am spus ca farmacistul este mai bun decat medicul doar ca uneori este mult mai usor sa mergi la o farmacie decat la un spital (din punct de vedere a.l distantei, al comoditatii: stim foarte bine ca majoritatea dintre noi aleg sa mearga direct la farmacie, fara sa consulte medicul). Si mie mi s-a parut ciudat ca tratamentul ei contine doua feluri de antibiotice care trebuie luate in aceeasi zi dar pe de alta parte stiu ca acest lucru are un motiv. Idiferent ca alege farmacia sau cabinetul medicului, acestea doua sunt mai eficient decat internetul, nu?