| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire!
Daca mergi la doctor si iti i-a o mostra de saliva, poate afla daca esti racit, te doare gatul, ai o infectie la burta, nu vezi bine, te doar capul, burta, ai facut viermisori, ai un puroi pe amigdala, ceva de genu?
Dau fundita pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Analizele de saliva nu au fost foarte folosite in practicile medicale pana recent, cand s-au descoperit metode de diagnosticare a unor afectiuni grave, dar nu numai, prin teste de saliva: neregularitati in functionarea ficatului si pancreasului, monitorizarea functiei renale, monitorizarea nivelurilor hormonale din organism, diverse tipuri de cancere, mai nou putandu-se diagnostica prin teste de saliva inclusiv prezenta bolilor cardiace.
Oricum, nu cred ca doctorul ti-a facut un test de saliva; ti-a facut un exudat faringian (ti-a luat mostra de substanta din gat si de pe limba) care iti spune daca ai vreo infectie in gat sau in cavitatea bucala.
Nu avem noi in Romania tehnologie pentru analiza de saliva happy

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, bineinteles.

| Lora a răspuns:

Wow wow wow nici chiar atat de multe doar sa afle daca esti racit, ai infectie, amigdalita, sau daca ai ceva la plamani.

| scorpionG a răspuns:

Sigur ca iti poate spune!