| Yaasminnaa a întrebat:

am o prietena care are niste cheaguri de sange in corp si nu le poate elimina ( de aproximativ 2 luni ). Ce sfat mi-ati da / link?
Dau funda happy
Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa se duca la medic ce alt sfat ai vrea?

| miTzuliK93 a răspuns:

Mai, de ce ai opta pentru un raspuns nesigur in detrimentul unei consultatii medicale? Spune-i sa mearga la medic. Vezi ca scrie si ceva cu rosu la fiecare intrebare ce tine de medical. Respectati-o, ca aveti numai de castigat.

Daca problema persista, atunci sa vada medicul de urgenta. E un sfat care i l-ar da oricine, dar poate daca va auzi de la mai multi acelasi lucru atunci se va conforma si se va duce.

| Yaasminnaa explică (pentru miTzuliK93):

S-a dus laughing)
Si mi-a zis ca i-a dat diagnosticul respectiv si nu are nici un efect.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Yaasminnaa):

Diagnostic? Vrei sa pui tratament. Pai, mnah... daca doctorul de familie nu e capabil, sa se duca la o cinica privata, daca e chiar asa de dornica sa-si rezolve problema. Va plati ceva mai mult, dar merita. Sanatatea inainte de toate!hee hee

| Yaasminnaa explică (pentru miTzuliK93):

Diagnosticul sau tratamentul, tot aia estewinking.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Yaasminnaa):

Nu chiar. Si uite, lasa-ma sa-ti spun de ce. Uite ce zice DEX-ul:

DIAGNÓSTIC, diagnostice, s. n. Determinarea precisă a bolii de care suferă cineva, pe baza datelor clinice și a examenelor de laborator; diagnoză. [Pr.: di-ag-] – Din fr. diagnostic.

TRATAMÉNT s.n. 1. Fel de a se purta cu cineva; comportare; purtare. 2. Îngrijire medicală, mijloc pentru combaterea și vindecarea unei boli; cură, terapie. 3. (Tehn.) Operație executată asupra unei piese sau asupra unui material pentru obținerea unui anumit rezultat în scop industrial sau științific. 4. (Fon.) Evoluție, modificare, schimbare. 5. (Cinem.) Desfășurare a unui sinopsis, istorisire detaliată a subiectului unui film. [Pl. -te, -turi. / cf. it. trattamento, fr. traitement]. (aici a in calcul numai punctul 2, pentru ca 'tratament' e cuvant polisemantic.

Pe scurt, diagnostic = identificarea bolii, tratament = tratarea ei. Sper ca te-am lamurit. tongue

| Yaasminnaa explică (pentru miTzuliK93):

Ok, cum spui tu. =]]]]