| WeNeverGoOutOfStyle a întrebat:

TPU! Am o problema cam grava legata de somn. Am foarte multe nopti in care nu dorm deloc, pur si simplu mintea mea fiind invadata de o suita de ganduri care ma tin treaza. Cand a inceput scoala am scapat oarecum de aceasta problema, insa a reaparut. Eu nu am dormit absolut deloc in ultimele trei zile, insa nu sunt obosita deloc. Mentionez ca am 15 ani, nu beau, nu fumez, nu petrec mult timp pe telefon, PC, televizor. Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Insomnie...Poti sa iei ceva naturist de la farmacie pentru inducerea somnului cum ar fi passiflora dar si altele..Intreaba mai bine farmacistul, poti sa mai bei seara o cana cu lapte sau ceai de tei.Iar daca problema persista trebuie sa mergi la medic sa-ti prescrie ceva chimic pentru somn...Dar mai intai incearca cu ceaiurild sau ceva bazat pe plante..Si fa si sport ca sa te simti obosita si putin epuizata sa dormi bine..Sanatate multa.

| KodrutZ a răspuns:

Hormoni, varsta, viziteaza un psiholog. Ginduri-neginduri, imi aduc aminte ca dormeam de spargeam la varsta ta. Bei cumva cola/pepsi/alte porcarii de genul?

| AliGab a răspuns:

Incearca sa ai mai multa activitate fizica+o vizita la neurolog, musai

| Dintrebare a răspuns:

Zici ca nu ai dormit de 3 zile si totusi nu te simti obosita. Normal, ar trebui sa te simti foarte obosita dupa atata lipsa de somn. Eu zic ca ar trebui sa faci o vizita la neurolog. Sau macar la medicul de familie
Intre timp, ai putea incerca niste leaguri babesti. De exemplu, inainte sa te pui in pat nu te uita la filme de actiune sau la chestii ciudate pe net. Nu manca lucruri grele seara. Si incearca sa bei niste lapte cald cu miere sau un ceai de tei cu miere.

| matrix100 a răspuns:

Sport