| Luiza_Allesia_1994 a întrebat:

Am o problema cu nasul... adica vreau sa imi fac luna asta operatie sa mi-l indrept ca mi-e stramb, deci inca nu am luat legatura cu doctoru, trebuie sa ma duc la el si sa imi faca o programare. Dar pana atunci as vrea sa stiu si eu daca inainte de indreptarea nasului trebuie sa mi se ia analizele intereventii si chestii sau daca si-a m-ai facut cineva aceasta operatie de indreptat, din cate stiu eu nu is riscuri si se poate face la orice ani deoarece nu e asa de periculoasa.
Daca si-a m-ai facut cineva as dori sa stiu daca dupa ce iti face operatia trebuie sa stai cu ceva bandaje pe nas sau ceva happy
Deci nu vreau gen raspunsuri " Sa nu iti faci operatie de la anii astia sau ca e periculoasa... astfel de rasounsuri tot am primit happy " App am 15 ani jumate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o operatie foarte dificila, care necesita anestezie generala si intubatie, deci si analize (de sange si o electrocardiograma). Duipa operatie vei sta timp de cateva zile (vreo 5) cu niste tampoane mari in fiecare nara (introduse fortat, ca sa tina cartilajul in pozitia corectata) (vei respira doar pe gura). Din cate stiu eu, schimbarea pansamentelor se face la doua zile si este destul de neplacuta, chiar dureroasa. Apoi vei mai avea nasul umflat si dureros vreo 2-3 luni.

| Athée a răspuns:

Fiecare om e frumos in felul lui, eu as zice sa nu o faci. Nu pentru ca esti mica, ci pentru ca fiecare om e facut sa fie asa cum e facut. E nedrept fata de parintii tai, chiar fata de tine, care te-as nascut cu o anumita trasatura. Oricum, va trebui sa staicu bandajul, dar nu mult timp. Nu iti trebuiesc analize din cate stiu. Vorbeste cu medicul cand te duci la programare.