| LarisaAndreea a întrebat:

Am o problema cu urechea. Mi s-a infundat si nu stiu ce sa fac si este chiar enervanta si deranjanta situatia. Stiti ce as putea face pentru a se desfunda? Mentionez ca nu as vrea sa merg la doctor. Fundaa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Cumperi apa oxigenata, si rogi pe cineva de-al casei sa toarne cateva picaturi in ureche, te lasi culcata pe-o parte pe cealalta cam vreo 5 minute, apoi te intorci iute pe partea cu urechea bolnava, sa se scurga apa, si dopul, tii o carpa dedesubt, repeti de 3 ori operatia! Betisoarele iti fac mai rau!
Sanatate!

| Deliiiia a răspuns:

Se gasesc la farmacie niste lumanari speciale pentru astfel de cazuri, dar mai bine e sa mergi la medic intrucat te rezolva mai repede si pretul este cam acelasi. Daca nu este grav incearca sa te ti de nas si sa expiri puternic(cu gura inchisa evident) ca sa iasa aerul prin urechi sau ceva de genul. Succes!

| TheSmith a răspuns:

Nu folosi betisoare, pentru ca iti impinge cerumenul spre timpan! pune pe vata niste apa oxigenata si las-o in ureche cam 10 minute. Mentionez sa faci o vizita la ORL, este sanatatea ta, nu iti bate joc!

| CristinaForTPU a răspuns:

Buna! SI eu am avut asfel de problema
Am fost la doctor sami desfunde urechia si totul s-a rezolvat. Vorbesc din propia experienta
Te duci la doctor si ii spui sati desfunde urechea si gatabig grin
Eu m-am speriat ff rauhappy dar cand am auzit am stat lejer. cand am auzit ca e vorba de atathappy nu te doare nu nimic

Succes
Funda?

| LeahAduRose a răspuns:

Exista betisoare. Le cumperi de la farmacie. Acelasi lucru l-a patit si sora mea.

| thebest7ionut7 a răspuns:

Daca e doar o senzatie de infundatura, deocamdata nu e nici un pericol. Dar... daca incepe sa intepe, sa zvacneasca sau sa arda, e grav si inseamna o infectie, cel mai probabil o otita.
Daca nu faci nimic si lasi sa treaca de la sine, risti mult, pentru ca orice afectiune a urechii e foarte dureroasa, mult mai neplacuta decat o durere de dinti

| annmarya a răspuns:

Incalzesti putin uleu nu foarte fierbinte si torni in acea urehe putin...api pui cev la ureche dormi si dimineata te vei trzi ca nou.