| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,
Am o problemă emoțională să spun așa: in urmă cu câțiva ani am început să fac atacuri de panică din ce in ce mai frecvente și mai ciudate. Am fost la medic și mi s-a spus sa ma controlez.
Anul acesta am un examen foarte important pentru care nu am reușit sa învăț foarte bine, datorită locului de munca și anumitor probleme destul de grave de sănătate. Acum învăț și nu rețin nimic orice fac. Sunt speriată, am început să vomit, sa tremur și sa am stări de anxietate. Nu prea am cu cine discuta deoarece primesc mai mult critică decât înțelegere, oare ce soluție ar fi pentru a ameliora măcar problema?!
Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Xanax, macar de 0, 25!

| Alverto a răspuns:

Salut
E o problemă care nu se tratează ușor. Cea mai buna soluție pentru atacuri de panica e pur și simplu să te detașezi de tot, du-te într-un loc foarte liniștit, cumpara-ti mâncarea ta preferata sau daca ai probleme cu indigestia ia o salată sau niste fructe, privește natura, nu te mai gândi pur și simplu la lucurile astea.
Îți las aici:
"Chiar şi oamenii care vor să ajungă în rai nu vor să moară ca să ajungă acolo. Şi totuşi, moartea e destinaţia tuturor. Nimeni nu a scăpat de ea vreodată. Şi aşa şi trebuie să fie, pentru că moartea este cea mai mare invenţie a vieţii. Agentul schimbării. Curăţă vechiul pentru a face loc noului. Acum, voi sunteţi noul, dar, în curând, veţi fi vechi şi veţi fi înlăturaţi. Îmi pare rău să fiu aşa dramatic, dar acesta e adevărul.
Timpul este limitat, nu îl consuma trăind viaţa altora sau gandidu-te la grrutati. Nu te lăsa înregimentat, adică nu trăi după regulile altora. Nu lăsa zgomotul părerilor altor persoane să amuţească propria ta voce interioară. Şi, cel mai important, ai curajul să îţi urmezi inima şi intuiţia. Ele ştiu deja ce vrei să devii. Orice altceva e lipsit de importanţă."
Ți am lăsat asta pentru faptul că nu trebuie să îți fac griji pentru lucruri care nu vor mai conta peste câțiva ani, și să îți trăiești viața facand-o cât mai bună

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am foat la medic și mi s-a spus sa ma controlez.

Ai fost la un incompetent. Mergi la altul

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca il si vad pe personajul ala interpretat de bendeac " controleaza-te in christosu’ m@tii" laughing

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Cred ca xanaxul se da doar cu reteta

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,
Cu reteta. Medica de familie—trimitere laa paihiatrie—reteta—farmacie—xanax—problem solved!

| existential a răspuns:

N-am prea mare experienta cu anxietatea... insa ce m-a ajutat la un moment dat au fost:
plimbarile prin natura, in locuri linistite, cu putine persoane in jur;
o muzica clasica, cantata de mine sau ascultata;
lecturile placute (transcendentale daca iti plac);
relaxarea corpului si a mintii, prin diverse tehnici de genul yoga;
dupa ce s-a ameliorat am inceput sa fac sport in parc;
Apoi am avut grija o vreme, sa nu scape lucrurile de sub control.
N-am luat pastile pentru asa ceva niciodata.
Poti de asemenea sa vorbesti cu un psiholog. Comunicarea ajuta uneori.