| Jajajhshs a întrebat:

De la o vreme am anxietate. La inceput nu era nimic grav, dar acum am inceput sa am atacuri de panica si sa nu pot respira bine. Parca imi simt inima. Nu pot sa dorm si sunt foarte speriata. Cand ma gandesc ca o sa mi se intample ceva rau incep sa tremur foarte tare si nu pot respira. Cum pot rezolva asta? Repede va rog.
P.S.: am doar 12 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acelea nu-s atacuri de panica si nici anxietate, sunt doar episoade de sperietura. Nu te poti diagnistica singura, pentru ca nu esti medic si habar nu ai ce inseamna sa ai un atac de panica sau anxietate, sau si cum se manifesta el.
La 12 ani toate ti se pare grave si ireparabile, dar de fapt, este doar o mica speritura care nu te lasa sa dormi. Odata indepartat motivul/cauza care te sperie, vei dormii ca un bebelus.
Spune-i mamei si roag-o sa mergeti la un psiholog, te va ajuta sa treci peste ele cu mare usurinta!

| CuriousStuff a răspuns:

Iti iei un parinte sau tutore legal de mana si te duci la psiholog sau psihiatru. Multi lucreaza gratuit cu copii, sau daca ai trimitere de la medicul de familie.
Sedintele cu medicul sau psihologul o sa fie in privat, adica doar tu si cu el, dar trebuie sa mergi cu un parinte.

Sanatate!

| untu a răspuns:

Te-ai uitat cumva la un film de groaza? Dar linisteste-te, inainte de culcare fa-ti rugaciunea de seara,, Tatal Nostru'' de 3 ori si zici si, Ingerasul meu'' si apoi te culci! Te asigur ca vei dormi dusa stiind ca te pazeste si te protejeaza ingerul tau pazitor!

| Pool77 a răspuns (pentru untu):

E bine, in loc sa-i recomanzi un doctor sau un psiholog, tu ii recomanzi o rugaciune?
Mentalitatea Romaniei este foarte foarte proasta si sub limitele legale.
N-are nimic, poate dupa 10-20 de ani scapam de voi.

| untu a răspuns (pentru Pool77):

Stiu ca rugaciunea ajuta, chiar si psihiatrii si psihologii o recomanda!

| Pool77 a răspuns (pentru untu):

E bine, lasa ca de acum in colo si cei cu depresie tot o sa se roage, si n-o sa mearga la psihiatru.
Nu e nimic, asa trebuie sa fie. laughing

| ALGator a răspuns:

Atacurile acestea sunt foarte neplăcute dar nu sunt periculoase.
Poate exista o cauză în viața ta sau poate doar efecte specifice ale curatei, care poate fi un pic zbuciumată datorită transformărilor din tine.

| DaniTDCI a răspuns:

Crede-am ca astfel de intrebari nu se pun pe TPU, intotdeauna du-te la un medic sa iti faca un consult, lasa tu intrebariile astea ca nimeni de pe TPU nu iti vine acasa si te insanatoseste, ci iti ofera doar sfaturi

| AdrianTzar a răspuns:

La medic, dar să te asiguri mai înainte că ai căile nazale goale, de obicei o problemă de respirație îngreunată poate crea astfel de manifestări.

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Stai linistit aceste atacuri de panica nu sunt periculoase insa sunt foarte neplacute. Si eu inainte faceam atacuri de panica in fiecare zi insa am consultat un psihiatru si usor usor incep sami revin. Iti recomand si tie sa faci acelasi lucru.