| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema URGENTA! Port aparat dentar fix de cam o luna si maine ma duc sa imi stranga sarmele.Problema este ca am muscat mai tare dintr-un baton de ciocolata si s-a desprins o sarma! Ce as putea face? Pot sa mai mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paul_Bloj_1999 a răspuns:

Da poti manca in continuare.dar sa ai grija. Iar maine cand mergi sa il stranga o sa ti-o puna la loc nu ii problemahappy dar ai grija sa nu te intepewinking Nu ii o problema. Baftabig grin

4 răspunsuri:
| Lola23 a răspuns:

Poti sa mananci linistita, totusi incearca sa eviti alunele, caramelele si alimentele tari si greu de mestecat. Daca te inteapa poti folosi ceara pentru aparatul dentar (daca ai). Te va ajuta sa nu te zgarie pe obraz sau muza sau sa iti faci afte. Maine cand mergi la dentist iti va pune "sarma" la loc. Nu te stresa.

| Fluffy2 a răspuns (pentru Lola23):

Mersi mult!

| Danysan a răspuns:

E oki -dar ai grija sa nu iti faci vreo rana la nivelu cavitatii bucale.Cand ajungi la dentist atragei atentia ca nu a facut lucrare cum trebuia -Aparatu trebuie sa reziste foarte multe si nu sa se cedeze asa usor!

| Garielu a răspuns:

DA poti manca linistita dar vezi sa nu te zgari sau sa te intepi.