| oFataAnonimaa a întrebat:

Am observat că de vreo aprox. 5-6luni indiferent cat dorm, mă trezesc foarte obosita. Spre exemplu, azi m-am trezit după 2 ziua, deși m.am pus sa dorm la 12. M-am trezit pe la 10 dimineața dar am adormit direct, deși aș fi vrut să mă scol din pat. Asta ar veni că am dormit 14 ore, și tot mă simt obosita. Este normal? Ce ar trebui sa fac? Țin să zic că pe lângă toate câteodată am amețeală și mă simt slăbită.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E demonstrat stiintific, dormitul prea mult (mai mult de 8-9 ore) te face la fel de obosit si te supune la aceleasi riscuri de imbolnavire ca si dormitul prea putin. Atat.

| aXy99 a răspuns:

S-ar putea sa ai lipsa de vitamine si minerale, fa-ti un set de analize. Si eu ma simt obosit uneori cand dorm 8-9 ore, dar asta numai daca zilele anterioare am dormit mai putin.

| Donsavas a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de o anemie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt perioade si perioade, nu trebuie sa te sperie chestia asta. O sa treaca de la sine, doar incearca sa te culci mai devreme.

| Ioana803 a răspuns:

Buna

Sa stii ca odihna cea mai mare pe care o pote acumula organismul nostru este intre orele 22 si 00.

Si eu nopti cand sa zicem ca ma culc la ora 00 si e destul de devreme si sa ma trezesc dupa 12 la pranz si sa ma simt obosita toata ziua.

Pe langa faptul ca probabil sa ne lipseasca destule vitamine, minerale din corp, sa stii ca am observat ca daca ma trezesc pana in ora 8-10 sunt mult mai activa in acea zi.

| NorNegru a răspuns:

Buna! Incearca sa te culci mai devreme; poate si munca sau activitatile de peste zi iti influenteaza direct starea de ameteala sau de oboseala pe care o ai. La fel de bine poate fi si din cauza alimentatiei, nu tocmai sanatoasa, sau insuficienta cantitativ.

| oFataAnonimaa explică (pentru NorNegru):

Adevărul este că nu prea am activități deloc, mă duc la liceu vin acasă și nu fac nimic. Nu vad nimic ce m-ar obosi... Am lucrat în vară și mă trezeam mai ușor decât acum

| NorNegru a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

Bun, s-o luam altfel. In timpul vacantei de vara, cand lucrai, te culcai la fel de tarziu cum ai mentionat mai sus sau un pic mai devreme? Are mare importanta.

| oFataAnonimaa explică (pentru NorNegru):

De obicei la 10-12, nu aveam somn înainte de 10 niciodata