| AnaMaria8900 a întrebat:

Bună!

Am și eu o problemă cu întârzierea menstruației și aș avea nevoie de niște păreri până voi merge la medic.

Problema stă în felul următor: Menstruația nu mi-a venit, ultima dată a venit pe data de 20 martie.
Ultimul contact sexual l-am întreținut pe data de 5 martie, de atunci nimic.

Există menstruație în sarcină? Sau acea sângerare de implantare poate fi maronie și roșie cu cheaguri și să țină 2-3 zile? Pentru că așa a fost menstruația din 20 martie.

Aș avea nevoie să știu dacă mai există persoane cărora să le fi întârziat atât de mult menstruația și care ar mai putea fi alte cauze în afară de sarcină.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Este extrem de mica spre IMPOSIBILA, atat posibilitatea cat si probabilitatea ca sangerare inceputa in 20 Martie sa fi fost o menstruatie falsa/peste sarcina si cu atat mai putin sa fi fost sangerarea de NIDATIE.
2.) In toate situatiile in care care semne de intrebare si/sau prezinta o anumita incertitudine se efectueaza un test de sarcina al cariui rezultat este valid, valabil si corect in proportie de peste 99% fiindca este efectuat dupa trecerea perioadei necesare de + 22 de zile fata da data ultimului sex intretinut.
3,) Mai degraba in cazul tau este vorba de un ciclu menstrual NEREGULAT sau chiar DEREGLAT din cauza functionarii incorecte a a glandelor endocrine ceea ce destabilizeaza activitate hormonala. Asa cum este prezentat in urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......sectia-de/
Multa sanatate!

| AnaMaria8900 explică (pentru corbulalbrosu):

Dacă aseară m-au durut ovarele și acum îmi curge sânge roșu și nu mă mai dor sânii (în cazul în care m-au durut toată săptămâna) este vorba de o menstruație întârziată? Controlul la ginecolog este programat abia săptămâna viitoare și sunt cam panicată până atunci.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate exista menstruatie peste ciclul, in prima luna de sarcina, la unele femei.
De ce nu faci un test de sarcina, care ar elucida cazul unei sarcini?
Intarzierele de ciclu pot avea o multitudine de cauze, de la: o sarcina normala, la o sarcina extrauterina, dereglari hormonale majore, efectele negative ale pastilei de a doua zi, daca ai luat-o in ultimile 6 luni, ciclul de tip neregulat, ovare polichistice, fibroame, tumori samd.
Cum datele oferite de tien aici sunt foarte sumare, nu putem sa iti spunem care ar fi cauza.
Oricum, se impune un control ginecologic real, ca medicul sa te consulte si sa vada care-i adevarata cauza.

| AnaMaria8900 explică (pentru Violleta2022):

Noaptea trevută m-au durut ovarele groaznic, iar acum a început să-mi curgă sânge roziatic, cu dureri de abdomen. E posibil să-mi fi venit menstruația? Mă dureau sânii de o săptămână, iar acum nu mă mai dor. Controlul la ginecolog este abia săptămâna viitoare pentru că acum e în concediu, iar test de sarcină voi face ca să fiu sigură, dar am zis să cer niște sfaturi de la persoane care poate au trecut prin așa ceva ca să nu mai stau stresată atât de tare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnaMaria8900):

Probabil ti-a venit menstruatia.
Posibil sa ai ceva chisturi, sau ciclul de tip neregulat, daca a intarziat atat de mult.
Un control la ginecolog, va clarifica situatia ta.