| ToffyNR1 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Daca ma duc la sala si trag de fiare,slabesc? Cam cat credeti ca va creste masa musculara pe mine daca ma duc timp de un an la sala,fara steroizi, proteine si mancare la greu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca se poate, e chiar recomandat. Si bicleta, banda = cardio, nu neaparat fitness.

Antrenament de greutati si apoi cardio, sau poti face cardio in zile diferite, cum peferi. Doar sa nu faci cardio pe stomacul gol, atat. Eu prefer cardio dupa antrenamentul cu greutati, cand sunt deja epuizat, atunci consuma grasimi pentru energie si mareste cel mai bine rezistenta.

Si apropo, am vazut ca ai scris "nu vreau sa iau proteine", pai proteinele sunt in aproape orice aliment, in cantitati mari sunt in carne, branza, oua.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu prea poti sa slabesti si sa pui muschi in acelasi timp, dintr-un motiv simplu :

- cand slabesti ai deficit caloric
- cand pui muschi ai surplus caloric

Intai slabesti si apoi pui muschi, sau invers, cum preferi. Tinand cont ca vine iarna, eu as trece pe masa musculara acum si as slabi in primavara, ca vara sa fii pregatit, dar cum preferi.

Ah, si sa ai un regim bogat in proteine si sarac in carbohidrati si grasimi, altfel dai jos si masa musculara odata cu grasimea.

| ToffyNR1 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru sfat! Dar eu voiam sa trag si de fiare sa fac si fitness in acelasi timp(bicicleta, banda).Nu se poate?

| ToffyNR1 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin iti multumesc pentru ajutor,m-ai ajutat si mai inainte cu diferite probleme, o sa ai o funda din partea mea, dar unde ziceam "nu vreau sa iau proteine" adica nu vreau sa iau din acelea cumparate, pilule, prafuri si alte chestii de astea.In alimente numai prost sa fiu sa nu imi dau seama ca in toate alimentele sunt proteine. Oricum multumesc din nou si sper ca o sa ma mai ajuti si cu alte ocazii sau o sa te mai ajut si eu.Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToffyNR1):

Cu placere. Si stai linistit, si "prafurile" alea sunt inofensive, tot din mancare sunt facute. Cat timp stai departe de steroizi, suplimentele sunt ok ( daca sunt de la o firma ca lumea ).

bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToffyNR1):

Evident ca se poate, e chiar recomandat. Si bicleta, banda = cardio, nu neaparat fitness.

Antrenament de greutati si apoi cardio, sau poti face cardio in zile diferite, cum peferi. Doar sa nu faci cardio pe stomacul gol, atat. Eu prefer cardio dupa antrenamentul cu greutati, cand sunt deja epuizat, atunci consuma grasimi pentru energie si mareste cel mai bine rezistenta.

Si apropo, am vazut ca ai scris "nu vreau sa iau proteine", pai proteinele sunt in aproape orice aliment, in cantitati mari sunt in carne, branza, oua.

| ToffyNR1 explică:

Deci sa inteleg ca slabesc nu ramane asa multa grasime peste muschi? Da?

| denisag0g0 a răspuns:

Da vei slabi. depinde cat de mult tragi de fiare.