| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru tine, nasa mea tocmai a nascut si i s -a spus in spital ca la externare o sa fie nevoie sa -si faca raze la plamani.Intrebarea mea este : afecteaza aceste raze faptul ca ea alapteaza? se transmite ceva in laptele pentru bebelus? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sigur ca nu, cum ar putea? Radiatiile nu sunt substante chimice, nu au cum sa treaca in lapte. Ele actioneaza cateva secunde asupra organismului (secunde in care logic nu alapteaza) si daca afecteaza ceva, afecteaza acidul nucleic al celulelor (laptele este acelular). Toate femeile fac radiografie pulmonara la iesirea din maternitate, este obligatoriu pentru excluderea unei tuberculoze

| mona a răspuns:

Banuiesc ca medicul care i-a zis de raza stia ca alapteaza si asta inseamna ca nu ar dauna laptelui

| neaivan a răspuns:

Cel mai indicat este sa intrebe daca poate face radiografia pe doctorul radiolog! Stiu ca te radiezi, probabil prin lapte transmiti si pruncului!