| Aniaani a întrebat:

Buna ziua doresc sa va spun ceva sunt disperată am avut anul trecut un prieten nebun care imi zgaria colul uterin cu unghii false pana sangerat ma ameninta cu moartea daca nu stau cert este ca după acest incident si drama am stat un an fara contact sexual si după un an am avut contact cu alt iubit si sangerez in picături analiza mia iesit de papanicolau pap C2 frotiu inflamate la colposcopie sa vazut pe monitor ca colul meu are o picătură de sânge e posibil sa am cancer de col sau sa fac cancer pe viitor avand in vedere ca la contact eu sangerez? Va rog sa imi răspundeți!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Poti sa ceri un sfat medical chiar online aici. http://www.csid.ro/specialist/

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

C2 este un frotiu care arata ca ai o infectie. Daca sangerezi la contactul sexual, ar trebui sa intrerupi contactele sexuale pana la vindecarea infectiei (cu tratament prescris de ginecolog). In mod normal ar trebui sa dureze cam 3-6 saptamani, deci nu este deloc o problema. Traumatismele din trecut, mai ales daca au fost repetate, au dus la un risc crescut de cancer de col uterin. Frotiul actual nu reprezinta o indicatie in acest sens si nici sangerarea la colposcopie. Trebuie sa iti tratezi si sa iti vindeci infectia (partenerul tau actual necesita si el tratament daca ati avut vreodata contact sexual neprotejat) si apoi sa ramai in supravegherea unui medic ginecolog. Un consult ginecologic cu test Papanicolaou pe an este suficiemnt pentru a evita cancerul de col uterin.

| emilitalia a răspuns:

Trebuie sa mergi si sa discuti cu un medic ginecolog. Ei sunt cei mai avizati in a pune un diagnostic sau a da un sfat garantat. Multa sanatate.

| emilitalia a răspuns (pentru emilitalia):

Poti sa ceri un sfat medical chiar online aici. http://www.csid.ro/specialist/