| Kristinake a întrebat:

astazi catelul meu a inceput sa se bata cu altu, (cainele e de rasa,nu stiu daca are toate vaccinurile), si treaba e ca nu stiu care dintre ei m-a muscat, pentru ca eu il tineam pe al meu in brate.Muscatura nu-i mare, dar sa inrosit si s-a umflat, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce poti face? Sa torni betadina pe rană. Cel putin e dezinfectat locul. Du-te sa-ti faca un antirabic, la spital.

Răspuns utilizator avertizat
| Kristinake explică:

Chiar daca rana e mica?

| Kristinake explică:

Nu curge singe nimic doar e rosu si umflat.

| VintageRed a răspuns:

Mergi la doctor. Nu mai amâna, să nu te îmbolnăveşti. E foarte periculos...

| Kristinake explică (pentru VintageRed):

Acum clar ca nu mai pot merge niciunde, pana maine pot macar sa fac ceva?

| NaUz a răspuns:

Aici nu ar mai trebui sa mai comentez...Dar totusi o s-o fac; ai doua solutii: ori mergi la doctor(pentru a mai putea trai si maine) ori...nu este nevoie sa mai spun.
Apropo nu cred ca stii cat de periculoase sunt muscaturile de caine...

| NaUz a răspuns:

Eu nu pot raspunde inca la mesajele private caci sunt un membru junior.Dar iti voi scrie aici.
Am ceva sa-ti spun: rabia sau turbarea este o boala produsa de un virus si care afecteaza sistemul nervos central (creierul si maduva spinarii).Asa ca daca mai vrei zile de trait "go go go".Cam atat am avut de spus.
Apropo dupa cum a spus si cealalta persoana, esti uimitoare(la doar 7 ani).
Iar daca vrei sa mai fii uimitoare si de acum incolo ti-as recomanda sa te duci la medic.

| Kristinake explică (pentru NaUz):

Sincer,nu vad de ce ar trebui sa se faca haz de necaz, ok aia e parerea ta, crezi ca pe mine m-ar interesa? Si multumesc mult ca ma incurajezi.