| Mariiuta a întrebat:

Buna TPU azi a fost foarte frig am mers la scoala si cand am venit acasa a inceput sa ma doara foarte tare dupa cap adica in spatele capului si acum a inceput sa ma doara tot capulsad imi puteti spune va rog ce pot sa fac sa nu ma mai doara daca ati fost in starea asta vreodata ce ati folosit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai la căldură, un ceai cald de tei, pune în spatele capului (la ceafă, pe românește) o sticlă cu apă caldă învelită într-un prosop, calmează durerea.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ia un diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani, pune un fular in jurul gatului, ceai caldut si la somn.O noapte linistita fara durere iti doresc!

| Mariiuta explică (pentru Raniia):

Am 16hee hee multumesc o sa incerc

| mona a răspuns:

Da,am patit de multe ori, am luat un ibufrofen si mi a trecut

| Azµre a răspuns:

Coldrex MaxGrip + Ibuprofen și trece.

| untu a răspuns:

Cred ca ai racit, dar trebuia sa porti tot timpul fesul(caciula) atat afara si in clasa! Cand ai venit acasa, mananci si apoi sa iei o pastila de NUROFEN si sa stai culcat pe pat in pozitia dreapta cu perna dreapta pe pat si aseaza capul pe perna si odihneste-te o ora sau doua ore! Poti sa bei un pahar mic de coca-cola sau o cescuta tare de cafea(asta numai in cazul daca bei cafea la o varsta majora)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic, nu lua medicamente dupa capul tau, ca nu stii ce efecte adverse au!

| Pandicorn123 a răspuns:

Ia un Nurofen, ori un Paracetamol

| ImHere a răspuns:

Intreaba-ti mama. Mergi la doctor. Care sunt sansele ca un medic sa aiba cont pe TPU si sa lase chiar sfaturi folositoare?

| IlincaToma a răspuns:

Ia un Nurofen, ti-asi fi recomandat Antinevralgic dar contine cofeina!

| MaRyMaria1990 a răspuns:

Cred ca te-a luat curentul. Ai luat vreo pastila? Un nurofen sau ceva asemanator?