| ninav a întrebat:

azi am cazut de pe longboard, sincer nu stiu cum. si am o umflatura la genunchi si e si putin vanat. mi am rupt rotula? Sunt foarte speriata va rog spuneti..nu stiu cum sa atasez poza ca sa puteti vedea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Roxana19928 a răspuns:

Cand ai cazut aveai piciorul indoit? Pt ca rotula nu se rupe asa pur si simplu. Daca poti merge nu ai nimic, si cel mai probabil e doar o leziune superficiala

| ninav explică (pentru Roxana19928):

Din cate stiu da, il aveam indoit. nu stiu, eu ma speriasem ca este super umflat

| ninav explică (pentru Roxana19928):

Din cate stiu da, il aveam indoit cand cazusem. eu ma gandeam ca poate o fi vreo fractura si ma speriasem ca este super umflat, acum am pus gheata(de fapt de pe la vreo 21 am.gheata), imi puteti spune ce este daca stiti?

| Roxana19928 a răspuns (pentru ninav):

E bine ca ai pus gheata, asa reduci inflamatia. Si eu ma lovisem la rotula si tinusem piciorul drept, ceea ce e mai putin favorabil sa fractureze rotula, plus ca trebuie foarte multa forta sa fracturezi un oscior ca asta, e micut si plus ca se afla in grosimea unui tendon.
Ai avut cel mai probabil iflamata zona lezata si atat, o sa doara pana se vindeca tesutul

| ninav explică (pentru Roxana19928):

Dupa ce am pus gheata aseara, azi s-a mai dezumflat si nu ma mai doare asa tare, mulțumesc pentru tot!

| Roxana19928 a răspuns (pentru ninav):

Foarte bine! Gheata retrage inflamatia, ai facut bine, si cu mare placere!