| millar a întrebat:

Buna TPU cate kg slabesti timp de o saptamana daca mananci numai dimineata + sport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Destul de putin, probabil 1, 5 kilograme maxim, fiindca vei incepe sa simti foame si atunci organismul va asimila tot ce mananci si isi va reduce metabolismul la maxim ca sa economiseasca caloriile (metabolismul de inanitie). Daca vrei sa slabesti, mai bine imparti ceea ce vrei sa mananci in 3-4 mese, asa incat sa nu simti foame

| Sn4k3 a răspuns:

Cum zic pentru toate probleme, Google it! Scrie pe google cura de slabire si vezi acolo care-i cea mai buna pentru tine, asa scrie si cate kilograme slabesti daca o urmezi si altele.
Oricum infometarea nu e buna.

| Neverrrrrr a răspuns:

Nu este bine sa mananci numai dimineata, daca faci acest lucru este posibil sa slabesti si 3-4 kg intr-o saptamana dar nu este bine.Cand vrei sa slabesti trebuie sa te gandesti ce anume vrei sa slabesti:masa musculara sau grasime, eu as alege grasime.Mancand doar dimineata nu iti vei putea asigura proteinele necesare pentru intreaga zi pentru ca muschii sa se mentina si organisum ii va consuma ca sursa de energie pe langa grasime.Si vei arata ca un schelet, poti sa slabesti cu cap, daca vrei sa scazi in greutate si doar atat este problema ta, daca vrei sa arati si bine te poate ajuta videoclipurile acestui youtuber https://www.youtube.com/watch?v=EVQz5DvC-Ws.Deoarece sa zicem ca un adolescent are nevoie de 2000 kalorii zilnic(sa zicem), iar tu pentru a slabi ai nevoie de un deficit caloric, adica sa mananci mai putine calorii decat ai nevoie, din 2000 sa consumi 1600 sa zicem iar aceste 1600 le imparti in 3-4 mese care sa contina mai multe proteine.Deci,daca vrei sa arati si bine poti sa cauti pe acest canal de Youtube https://www.youtube.com/user/Angelfitnesss cum sa slabesti corect pentru estetica. Daca vrei sa scazi doar in greutate poti sa mananci cat de putin vrei tu, fara proteine dar e problema ta cum vei arata.

| Cannibal a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa faci acest lucru, am incercat si eu acelasi lucru, am devenit foarte slabita, nu mai puteam sa ma concentrez ma gandeam zilnic la mancare. Eventual ti-as recoamanda o dieta care pe mine m-a ajutat sa slabesc : Mic dejun: un pahar mare de suc din fructe proaspete si la alegere un ou fiert, branza de vaci proaspata sau branza tofu, iaurt degresat si doua felii de paine prajita.
– Gustare: un pahar mare de suc de fructe si daca mai simti nevoia sa manaci ceva, poti consuma un mar taiat felii, un morcov crud, castraveti, eventual si un iaurt degresat Daca esti la birou si bei o ceasca de cafea, trebuie sa stii ca efectul acesteia va atenua senzatia de foame.
– Pranz: salata de legume cu pui, vita, curcan, fructe de mare sau peste, fara dressing-uri pe baza de smantana sau branzeturi, dar poti adauga cateva picaturi de ulei de masline, zeama de lamaie, piper sau ierburi aromatice verzi. Ca alternativa pentru cei care nu consuma carne, se pot folosi ciuperci gatite la abur sau grill.
– Gustare: un pahar mare de suc de fructe in combinatie cu iaurt degresat sau lapte de migdale, de susan, de soia.
– Cina: o supa de pui, de legume, de ciuperci sau de ceapa si trebuie servita neaparat inainte de ora 19:00.
Pe mine m-a ajutat mult, in 3 luni am slabit 17 kg.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Cannibal):

Nu este trebuie sa mananci fructe, iaurt, legume si sa bei suc la fiecare masa la fiecare masa, poti manca la mic dejun de exemplu omleta si un iaurt, la pranz gratar si salata de fructe/legume si seara poate o supa.Vezi tu, vitaminele nu sunt ca proteinele, cantitatea necesara de vitamina de masoara in micrograme pe cand cantitatea necesara de proteine se masoara in grame.Pe durata slabirii da, fructele si legumele sunt importante dar o salata de fructe/legume pe zi este de ajuns, de proteine ai nevoie cand slabesti ca sa nu pierzi din muschi.Cred ca varsta lui e undeva la 14-18 ani din moment ce vrea sa manance doar dimineata, adica un adult nu ar actiona asa, iar daca este inca adolescent nu are de unde procura toate acele alimente mici la fiecare masa

| takemyword a răspuns:

Daca o sa consumi foarte putine calorii, corpul tau isi va retine din grasimi, posibil sa nu slabesti mult, si probabil nu vei fi capabil de a face sport din cauza insuficientei de proteine, vitamine, si asa mai departe. Nu recomand, nu e deloc sanatos.

| BeeBia a răspuns:

Să mănânci doar dimineața? Omg! Mai degrabă te îmbolnăvești decât să slăbești.