| Denisia_Deny_1997 a întrebat:

Ce faceti? Am nevoie de ajutorul vostru!
Azi am intrat (cu partea dintre degetul mare si cel aratator de la picior ) cu piciorul in varful unei furci dar nu era ruginita! Nu am fost la spital sa imi fac antititanos si nici nu am facut ceva cu spirt. am spalat doar foarte bine piciorul cu multa apa. dar acum a inceput sa ma doara!
Ce pot face?
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rvsmady a răspuns:

Buna. Chiar daca furca nu a fost ruginita ar trebui sa te duci cat mai repede la spital sa iti faci antititanos.Ar trebui sa iti pui spirt si eventual sa spargi o aspirina sa o faci praf si sa o pui pe rana, sau o pastila de antibiotic sa o desfaci sa o pui acolo.Si dupa sa uzi o compresa cu rivanol si sa iti bandajezi piciorul. Macar in prima zi, nu ai specificat gravitatea rani. Insanatosire gravnica.

1 răspuns: