| pisica90 a întrebat:

Buna TPU, cum pot scapa de insomnie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cum ti-ai distrus ciclul circadian dormind ziua, este clar ca noapte nu mai poti dormii.
In acest caz poti face un singur lucru sa reversezi dormitul anapoda de peste zi prin eliminarea lui, completa!

Scularea este obligatorie la 7 dimineata si tragi toata ziua de tine sa nu adormi, sub nici o forma.
In felul asta seara la 9.30-10 mergi in pat si te asigur ca vei adormi imediat, pentru ca esti obosita.

Daca faci asta noapte de noapte, fara sa trisezi si obligatoriu trezirea la 7 dimineata, te asigur ca insomnia dispare.

| Nelucojoc a răspuns (pentru Violleta2022):

Dormii cu doi de ii? Serios?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu melatonină

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sporttttt

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Seara inainte de culcare faci exercitii fizice pentru coloana vertebrala - indoiri de spate, stanga-dreapta, aplecari in faţa cat poti de mult cu mainile pana la picioare, rotiri de trunchi, etc. cam timp de 15 - 20 minute - ora de culcare sa fie pe undeva in jurul lui 11 noaptea (23) si inainte de a te pune in pat dupa exercitii si dupa ce te-ai sters sub braţ cu sevetele umede parfumate cu alcool, poti sa bei o cescuta mica de lapte cald. Apoi te pui in pat si poti sa spui bye-bye la insomnii - iti recomand sa dormi ori cu faţa in sus, sau pe partea opusa inimii - daca preferi cu faţa in sus - rasuceste sul un prosop si apoi al pui in doua, dupa care al pui sub coloana vertebrala - presarea pe coloana vertebrala are 2 efecte - detensioneza muschii coloanei si tine coloana dreapta si produce si somnolenţa.

| pisica90 explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Mi ai fost de mare ajutor! multumesc!

| Nelucojoc a răspuns (pentru pisica90):

Cel mai important ar fi sa incerci sa investighezi etiologia insomniei. Adica sa mergi la medicul de familie sa iti faca trimitere la un set de analize, sa ti le interpreteze, apoi, daca e cazul, sa te trimita la un psiholog psihoterapeun sa investigati.
Metode de genul sa tragi de tine pana pici de nesomn pentru ca mai tarziu sa poti dormi necesita un efort care ar putea fi riscant daca suferi de vreo afectiune fizica sau sufleteasca. Mergi la medic, nu mai asculta toate porcariile de la diversi guru care iti garanteaza ca o sa dormi ca busteanul daca te epuizezi!

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru pisica90):

Organismul daca este obosit de exercitii fizice normal ca in corp creierul decalseaaza starea de oboseala si produce somnolenta iar laptele este recunoscut ca daca este baut cald seara produce in scurt timp somnolenta - nu recomand sub nici un fel de folosire de pastile speciale de nici un fel de tip SOMNIFERE - sunt cele mai toxice si periculoase pentru organism in special pentru creier.