| Ada78 a întrebat:

Daca ma uit in departare numai cu ochiul stang vad in ceata si foarte neclar.Am 10 ani.Ce as putea sa fac? La oftalmolog am mers si a spus ca nu am ceva grav dar de atunci (in anul 2015) vad si mai rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Vederea neclară poate fi un simptom al unei mari varietăţi de afecţiuni sau condiţii de gravitate diferită de la uşoare la grave.

Vederea înceţoşată poate apărea ca urmare a unor probleme minore precum miopie sau purtarea unor ochelari necorespunzători.

În funcţie de cauză, vederea neclară poate debuta brusc şi să dispară rapid, aşa cum se întâmplă atunci când se încearcă focalizarea unui obiect aflat la distanţă mare după ce persoana a citit, sau după expunerea exagerată la soare. De asemenea, vederea neclară poate apărea în episoade bruşte, grave cum se întâmplă în cazul dezlipirii de retină sau traumatismelor craniene. Vederea neclară care se dezvoltă lent şi este însoţită de simptome precum halouri în jurul luminilor poate fi un semn de cataractă.

Simptome ale vederii ce pot însoţi vederea înceţoşată:
• Sângerare de la nivelul ochiului;
• Scurgeri de la nivelul ochiului;
• Uscăciunea ochilor;
• Dureri oculare;
• Sensibilitate crescută la lumină;
• Creşterea secreţiei lacrimale;
• Prurit (mâncărime) ocular;
• Pierderea vederii centrale sau laterale (periferice);
• Vedere slabă la apropiere;
• Vedere slabă în lumină redusă;
• Ochii roşii, inflamaţi;
• Vederea unor obiecte sau puncte care plutesc.

Alte simptome:
• Dureri abdominale;
• Eritem (roşeaţă) în formă de fluture la nivelul nasului şi obrajilor;
• Depresie;
• Ptoză palpebrală (pleoape căzute);
• Fatigabilitate;
• Febră;
• Dificultăţi progresive de mers şi vrobit, pierderea memoriei sau furnicături sau slăbiciune la nivelul extremităţilor;
• Cefalee;
• Hipertensiune;
• Dureri articulare;
• Dificultăţi de concentrare;
• Scădere inexplicabilă în greutate.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un oftalmolog mai bun, o clinica mai buna pentru un consult specializat, au aparatura suficient de buna in prezent, chiar daca trebuie sa-ti pui ochelari, sa-i porti, iti recomand cu strictete indiferent de "vocile din jurul tau".

| christall a răspuns:

Vorbeste cu parintii si mai mergi odata la oftalmolog.

| Kanajambe69 a răspuns:

Mergi la alt oftalmolog sa te supuna unui examen oftalmologic.

| Mejdej a răspuns:

Sincer sa fiu nu stiu ce problema ai sa te duca parinti tai la un alt oftamolog si el iti spune ce trebuie sa faci mai departe poate este vorba de o operatie stiu ca te sperie dar uneori e mai bine decat sa ajungi foarte rau. Iti urez succes si tot binele din lume. Dumnezeu sa fie cu tine.

| medicine a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si mergeti impreuna la un alt oftalmolog. Este clar ca oftalmologul care te-a vazut nu are experienta. Un oftalmolog bun o sa discute cu tine si cu parintii tai despre un tratament, iar dupa ce urmezi tratamentul o sa iti revii. Roaga-i pe parintii tai sa se intereseze de parerile altor persoane despre un oftalmolog inainte sa mergeti la el, ca sa fii sigur ca mergi la un oftalmolog serios. Nu lasa timpul sa treaca.

| RapBim a răspuns:

Am aceiasi problema iar doctorul mi-a recomandat sa imi acopar ochiul drept ca sa imi antrenez ochiul stang ca sa inceapa sa vada din nou la capacitate mare. Atunci cand iti acoperi ochiul drept trebuie sa citesti, sa-ti faci temele, practic sa-ti pui ochiul stang la treaba ca sa se recupereze. Esti tanara si daca urmezi asta te poti recupera.

| RapBim a răspuns:

Am aceiasi problema iar doctorul mi-a recomandat sa imi acopar ochiul drept ca sa imi antrenez ochiul stang ca sa inceapa sa vada din nou la capacitate mare. Atunci cand iti acoperi ochiul drept trebuie sa citesti, sa-ti faci temele, practic sa-ti pui ochiul stang la treaba ca sa se recupereze. Esti tanara si daca urmezi asta te poti recupera. O sa fie mai greu la inceput dar deocamdata doar asta cred ca poti sa faci ca sa te recuperezi.