| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Am fost recent la oftalmolog si la controlul vederii nu vedeam decat primul rand de sus (cel mai mare) si acela prin ceata,cu ochiul drept,dar cu ochiul stang vedeam destul de bine. Farmacista mi-a spus sa plec la un specialist ca e probabil sa am o problema cu ochiul drept,si poate problema se poate corecta, daca nu se poate sa merg sa-mi iau ochelari.Ce problema as putea sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Deci sa imi dau si eu cu PAREREA(asa, ca sa se inteleaga ca e o parere)Si eu vad mai bine cu un ochii, decat celalat, mi-a spus ca am miopie (eu pe tabelu ala nu vedeam nici primul rand de litere)mi-a fixat ea ochelari aia pe 'nanau'(adica nas) si a ajuns la concluzia ca am dioptrii -1 si -1, 25 sau 1, 50 (numai retin bine,ca reteta am lasat-o sa imi faca ochelari) si cum spuneam, daca nu vezi calumea, sigur e caz de ochelari, nu doresc sa te sperii, insa nu am auzit pana acum de picaturi minune sa iti redea vederea.Nu te speria, nu esti prima, nici ultima de luni voi intra in clubu ochelaristilor si eu happy

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai, ai fost la oftalmolog si acel medic nu ti-a prescris un tratament/ un alt control mai amanuntit?
Cred ca ar fi cazul sa ceri parerea altui medic oftalmolog, si apoi sa confrunti rezultatele.
O ZI BUNA happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai fost la oftalmolog si ne intrebi pe noi?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai miopie :(
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/sanatate/miopia-se-corecteaza_1/#14408458

Este PREFERABIL să mergi la control din 6 în 6 luni ( chiar dacă medicul nu ţi-a spus )!
Asta pentru a se verifica evoluţia şi, eventual, pentru a se schimba lentilele.

Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai oftmologul ce a zis?
Ti-a pus picaturi in ochi?
Cere pararea altui oftamog, cere trimitere de la medicul de familie!

| EmiliaTonciuVasile explică (pentru Fatamuntilor):

Nu mi-a pus picaturi, a zis sa ma duc la un specialist in problemele de vedere, vreau doar sa stiu daca va trebui sa port ochelari daca vad asa rau.Ps am 15 ani

| PeFuga a răspuns:

Mergi la un oftalmolog. In urma unor teste mai amanuntite o sa iti stabileasca dioptriile. Va trebui sa porti ochelari si sa mergi periodic la control. In functie de varsta pe care o ai si de defectul de vedere e posibil fie sa iti rezolvi problema de vedere, fie sa stagneze...