| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
De 2 zile mi s-a infundat urechea si nu mai aud aproape deloc cu ea. Stiti uneori se infunda apoi auzi foarte clar, dar acum nu mai aud deloc cu urechea dreapta? NU, am umblat cu obiecte ascutite, doar apa.
Nu am putut sa merg la doctor pentru ca am invatat si am avut si examene si... nu am putut
Exista leacuri babesti pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un consult O.R.L., nu te doare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Este posibil sa fie un dop, sfatul meu este sa mergi cat mai repede la ORL-ist.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atrăgător ma spal mereu si e si normal ca am incercat desigur si inainte sa pun intrebarea.
Cand casc ma doare urechea si cand misc capul aud ceva.
Am sa incerc cu o seringa, fara aclaughing.

| Vi003 a răspuns:

Mergi degraba la urgente sa-ti faca o spalatura in urechi. O sa fii multumit(a) de rezultat. Sanatate!

| giony54 a răspuns:

Mergi la medic, este un dop de ceara, nu incerca singur pentru ca risti sa spargi timpanul si este rau.

| elComandantee a răspuns:

Probabil ai un dop de ceară.
Cu o seringă cu apă cu presiune poţi rezolva, dar trebuie să ai grijă, dacă nu eşti în stare du-te la un medic ORL că te rezolvă în 5 minute.

| CeVorbestiMa a răspuns:

Este posibil sa ai un dop de ceara(am avut si eu si stiu prin ce treci).Eu zic ca cel mai bine (daca inca mai ai treaba), pe moment ai putea sa-ti pui impic de apa oxigenata in ureche(o sa te aline)dar cel mai bine este sa mergi la medic. Apropo, sfatul meu este sa nu folosesti betisoarele de urechi deoarece din cauza lor apar dopurile.happy

| FulgerMcQueeN a răspuns:

Ai simtit ca se infunda dupa ce ai facut un dus cu spuma ( sapun, gel de dus, orice alt ceva )? Daca da, eu am auzit de la altii ca trebuie sa te strangi de nas si sa iti desfunzi urechile ( strangi cu degetele narile si impingi aeru, dar sa nu lasa aerul sa iasa pe gura. Daca simti ca nu merge nu insista. Spalate bine cu apa in ureche si mergi la un ORL'ist!