| KarinaD a întrebat:

De 3 luni ciclul îmi vine în aceeaşi zi, în prima luna pe 9 si dupa numai pe 8. Ar trebui să mă îngrijorez? Nu sunt în primii ani de menstruaţie şi am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu este cazul sa-ti faci griji, ciclul menstrual are un numar de zile, insa nu este ca un calcul matematic, depinde si de alti factori, oboseala, miscare mai multa, cand ridici ceva ori cand te ingrijorezi pentru ceva, poate sa se declanseze cilcul.
La tine e totul in regula, poti sa fii fericita ca este reglat biologic bine si ca e o diferenta mica de doar o zi.
Trebuie sa tii seama ca, in lunile mai lungi, cele ce au 31 de zile, ciclul va veni la aceiasi durata de 24, 28 zile, dar nu la aceiasi data calendaristica, cauza fiind numarul de zile mai mare al lunii precedente.
Multa sanatate si ai grija de tine.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare!

Din 9 decembrie până în 8 ianuarie ( fără 8 deoarece se socoteşte în următorul CM ) sunt 30 de zile, iar din 8 ianuarie până în 8 februarie sunt 31 de zile - deci, este OK happy

Un CM normal durează între 25-35 de zile.

Oricum, durata CM sau a menstruaţiei, precum şi aspectul menstrei, ori tipul simptomelor premenstruale se pot modifica datorită schimbărilor prin care trece organismul!

Toate cele bune.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Înseamnă că ai CM regulat. E bine. Nu te îngrijora. Multe fete-femei ar dorii să îl aibă aşa exact.
Pe curând!

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, va intelege! :*